მიუხედავად იმისა, რომ პრესკონფერენციაზე ავსტრიელი მინისტრის საუბრის ნახევარზე მეტი, სწორედ ადამიანის უფლებებს, ხელისუფლების მხრიდან ძალადობასა და ევროკავშირისკენ სწრაფვის შეჩერებას დაეთმო, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს გამოქვეყნებულ განცხადებაში, ერთხელაც არ უხსენებია ეს საკითხები.
ფოტო: ავსტრიის ევროპული და საერთაშორისო საქმეთა ფედერალურ სამინისტრო
გთავაზობთ ავსტრიის ევროპული და საერთაშორისო საქმეთა ფედერალური მინისტრის განცხადების თარგმანს:
კარგი შეხვედრა იყო; ყოველთვის მნიშვნელოვანია გულწრფელი და კონსტრუქციული დიალოგის გამართვა. ორმხრივ დონეზე, საქართველო ჩვენი მნიშვნელოვანი პარტნიორია, ისევე როგორც განვითარების მნიშვნელოვან სფეროდ ითვლება. საქართველო ჩვენი განვითარების პროგრამის ერთ-ერთი ფოკუსია და ჩვენ გვაქვს კარგი ეკონომიკური ურთიერთობები. დარწმუნებული ვარ, ამ კავშირების შემდგომი გაღრმავება ორივე მხარისთვის სასარგებლო იქნება.
განგრძობადი რუსული აგრესიული ომისა უკრაინის წინააღმდეგ კონტექსტში, ჩვენ ორივემ უნდა გავაძლიეროთ ჩვენი მდგრადობა. ვისაუბრეთ იმაზე, რომ რუსეთი აგრძელებს მცდელობებს, დააზიანოს ჩვენი ინსტიტუტები და საზოგადოებები, და საჭიროა, გავაერთიანოთ ძალები, რათა დავუპირისპირდეთ რუსეთის მცდელობებს მცდარი ნარატივების და დეზინფორმაციის გავრცელების მიმართულებით.
რუსეთს არ უნდა მიეცეს უფლება, დაუსჯელად დაარღვიოს საერთაშორისო სამართალი. თუ საერთაშორისო წესრიგი აღარ დაეფუძნება წესებს და მხოლოდ ძალის უპირატესობაზე იარსებებს, შედეგები ისეთი ქვეყნებისათვის, როგორიცაა ავსტრია და საქართველო, ძალიან სერიოზული იქნება. ამიტომ ავსტრია—და ამაზე ვისაუბრეთ კიდეც—მთლიანად უჭერს მხარს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტს. ეს ჩვენი დისკუსიების ერთ-ერთი მთავარი საკითხი იყო, მათ შორის ოკუპირებული რეგიონების კონტექსტში.
კარგ პარტნიორებს შორის მნიშვნელოვანია გულწრფელი და ღია დისკუსიების გამართვა, თუმცა, სამწუხაროდ, დღეს დღის წესრიგში ბევრი რთული საკითხი გვქონდა. რაც შეეხება საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების გზას, საქართველო უკუსვლაშია. ეს ავსტრიისთვის და, ზოგადად, ევროპული პერსპექტივიდან, ძალიან საწყენი ფაქტია. ჩვენ ვხედავთ უკან დახევას რეფორმების მიმართულებით, განსაკუთრებით სამართლის, კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების სფეროში. უფრო მეტიც, ვხედავთ უკან გადადგმულ ნაბიჯებს, როგორიცაა სამოქალაქო საზოგადოების წინააღმდეგ მიღებული კანონმდებლობა და საპარლამენტო არჩევნების დროს გამოვლენილი დარღვევები, რომელზეც ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისმა (ODIHR) მიუთითა. შედეგად, ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესი ამჟამად შეჩერებულია.
ჩემმა ქართველმა კოლეგამ ძალიან ნათლად გაიგო, რომ ჩვენ მკაცრად ვგმობთ ძალადობას მშვიდობიანი მომიტინგეებისა და მედიის წარმომადგენლების წინააღმდეგ. საქართველოს ხელისუფლებამ პატივი უნდა სცეს შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებას და თავი უნდა შეიკავოს ძალის გამოყენებისგან. ძალადობის ყველა ფაქტი უნდა გამოიძიონ და დამნაშავე პირები უნდა მიეცნენ პასუხისგებაში.
ძალადობის საპასუხოდ, ევროკავშირმა შეწყვიტა საქართველოს ხელისუფლებისთვის პირდაპირი დახმარების გაწევა, რაც 120 მილიონ ევროს შეადგენს. ასევე შევაჩერეთ 30 მილიონი ევროს ღირებულების მხარდაჭერის ღონისძიებები 2024 წლის ევროპის სამშვიდობო ფონდის ფარგლებში, და 2025 წლისთვის არანაირი მხარდაჭერა არ იგეგმება.
თუმცა, ევროკავშირი და ავსტრია გააგრძელებენ ქართველი ხალხისა და სამოქალაქო საზოგადოების მხარდაჭერას. ჩვენ მოვუწოდებთ პოლიტიკურ ლიდერებს, დაძლიონ გაყოფა და პოლარიზაცია. ვფიქრობ, სხვა ალტერნატივა არ არსებობს, გარდა იმისა, რომ გააქტიურდეს დიალოგი სამოქალაქო საზოგადოებასთან და გაგრძელდეს კომუნიკაცია ევროკავშირთან. სწორედ ამიტომ იყო მნიშვნელოვანი, რომ დღეს ეს საუბარი გავმართეთ. დიალოგი პოლიტიკურ ოპოზიციასა და სამოქალაქო საზოგადოებასთან გადამწყვეტი მნიშვნელობისაა.
როგორც უკვე ვთქვი, გვწყინს, რომ საქართველოს მთავრობამ მიიღო ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის 2028 წლამდე შეჩერების გადაწყვეტილება. მომავალი მოვლენები მთლიანად საქართველოს ხელისუფლების შემდეგ ნაბიჯებზე იქნება დამოკიდებული. დარწმუნებული ვარ, რომ კითხვა—„როგორ გავაგრძელოთ გზა ევროკავშირისაკენ?“—სრულიად საქართველოს გადასაწყვეტია. ეს, რასაკვირველია, სუვერენული გადაწყვეტილებაა, თუმცა ასევე ცხადია, რომ ჩვენ მივესალმებით უფრო აქტიურ და მიზანმიმართულ ძალისხმევას ამ ევროპული გზის მიმართ. მე წინააღმდეგი ვარ კარის ბოლომდე დახურვის, და ვფიქრობ, რომ ეს შეხვედრა სწორედ ამას ასახავდა. აუცილებელია, რომ კომუნიკაციის არხები ღია დარჩეს. ვენა ყოველთვის იყო დიალოგისა და დიპლომატიის ცენტრი, და ჩვენი დღევანდელი შეხვედრაც ამ როლს უსვამს ხაზს.
ჩვენ მზად ვართ, მხარი დავუჭიროთ ქართველი ხალხის ევროპულ მისწრაფებებსა და საქართველოს გაწევრიანების გზას, თუ ხელისუფლება შეცვლის ამჟამინდელ კურსს. პროევროპული მიმართულების აღდგენა თანხვედრაში იქნებოდა ქართველი ხალხის უმრავლესობის ნებასთან, რადგან 80%-ზე მეტი მხარს უჭერს ევროკავშირის წევრობას.