მოსამართლის სახლთან 30-წუთიანი საპროტესტო შეკრების გამო, შსს-მ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი შეუდგინა აქციის 9 მონაწილეს
ფოტო: გელა მთივლიშვილი
ბათუმელებისა და ნეტგაზეთის დამფუძნებლის, მზია ამაღლობელის უკანონო პატიმრობასთან დაკავშირებით, ქუთაისში, მოსამართლის სახლთან 30-წუთიანი საპროტესტო შეკრების გამო, შსს-მ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი შეუდგინა აქციის 9 მონაწილეს: საქართველოს ამბებისა და მთის ამბების რედაქტორ გელა მთივლიშვილს, მუსიკოს ნინო ქათამაძეს, მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს პირველ მფლობელ ვლადიმერ აფხაზავას, ჟურნალისტ ხვიჩა ვაშაყმაძეს, ფსიქოლოგებს — მაია ცირამუასა და ირინა ზარანდიას, სამოქალაქო აქტივისტ ირინა ზარანდიას, ლანჩხუთის საკრებულოს წევრ გივი ცინცაძესა და ქუთაისის პოსტის ჟურნალისტ ეკა კუხალაშვილს.
ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 174-ე პრიმა პირველი მუხლის მესამე ნაწილი, სასჯელის სახით 15 დღემდე ვადით დაპატიმრებას ითვალისწინებს. კოდექსში განხორციელებული ცვლილებებით, იგივე ქმედება გამოიწვევს დაჯარიმებას 5 000 ლარის ოდენობით ან 60 დღემდე ვადით პატიმრობას — სხდომა ორშაბათს, 10 თებერვალს, 12:00 საათზე, ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში გაიმართება. საქმეს მოსამართლე ციცინო მოსიძე განიხილავს.
ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს საგამოძიებო კოლეგიის თავმჯდომარე მალხაზ ოქროპირაშვილის სახლთან საპროტესტო აქცია 26 იანვარს გაიმართა — პოლიციამ რეაგირება მხოლოდ 6 თებერვალს გადაწყვიტა, მას შემდეგ, რაც 5 თებერვალს ქართულმა ოცნებამ მედიის შემზღუდავი ახალი კანონმდებლობის მიღება დააანონსა.
მალხაზ ოქროპირაშვილი ის მოსამართლეა, რომელმაც მზია ამაღლობელის სააპელაციო საჩივარი უკანონო დაპატიმრებასთან დაკავშირებით არ განიხილა. მზია ამაღლობელი 28-ე დღეა შიმშილობს. ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესების გამო ის ციხიდან კლინიკა "ვივამედშია" გადაყვანილი.
ასევე იხილეთ: საია: უკანონო პატიმრობაში მყოფი მზია ამაღლობელი საჭირო კვლევებისთვის კლინიკაში გადაიყვანეს
ბათუმელების და ნეტგაზეთის დამფუძნებელი და დირექტორი, მზია ამაღლობელი 11-12 იანვარს ორჯერ დააკავეს. პირველად სტიკერის გაკვრისთვის, რომელსაც ეწერა: "იფიცება საქართველო 15 იანვარს 15:00 საათზე". მანამდე ამავე საბაბით აქციაზე დააკავეს კიდევ 9 ადამიანი. რამდენიმე საათში დაკავებულთაგან ოთხი — მზია ამაღლობელი, თეონა ბერიძე, ციალა ქათამიძე და ნანა შავაძე გაათავისუფლეს. მალევე აჭარის პოლიციის მთავარ სამმართველოსთან მოულოდნელად ჩოჩქოლი ატყდა და მზია ამაღლობელი მეორედაც დააკავეს ორ სხვა პირთან ერთად.
მზია ამაღლობელს შსს სისხლის სამართლის კოდექსის 353 პრიმა მუხლის I ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენას ედავება, რაც პოლიციელზე თავდასხმას გულისხმობს და სასჯელის სახით 5-დან 7 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს.
ასევე იხილეთ: მზია ამაღლობელის დაკავების ქრონიკა — სასამართლო მის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების შეფარდებაზე დღეს იმსჯელებს