გენერალური პროკურორის ვაკანტურ თანამდებობაზე, ჯამში, 11 კანდიდატი დარეგისტრირდა
მოკლედ: საპროკურორო საბჭოს ინფორმაციით, გენერალური პროკურორის ვაკანტურ თანამდებობაზე, სულ 11 კანდიდატი დარეგისტრირდა.
- კანდიდატურების წარდგენის ვადა 27 ივნისს ამოიწურა.
დეტალები: დარეგისტრირებული იურისტი კანდიდატები არიან:
- პაატა შავაძე, რომელმაც საპროკურორო საბჭოს საკუთარი კანდიდატურა პირადად წარუდგინა;
- ვიქტორ ახალბედაშვილი, რომელიც ა.ი.პ. უფლებათა დაცვის ცენტრმა წარმოადგინა;
- დავით ბარბაქაძე, რომელიც ორგანიზაციამ მეგობრობის ხიდი — ქართლოსი წარმოადგინა.
- ალექსანდრე კობაიძემ, რომელმაც საპროკურორო საბჭოს საკუთარი კანდიდატურა პირადად წარუდგინა;
- ლაზარე ჯორბენაძე, რომელიც მოქალაქეთა პოლიტიკურმა გაერთიანებამ, პარტია საქართველომ წარმოადგინა.
- გიორგი გაბიტაშვილი — გენერალური პროკურორის მოადგილე, რომელიც წარადგინეს აკადემიური წრეების წარმომადგენლებმა, რომლებიც იმავდროულად პროკურორები არიან, და არასამთავრობო ორგანიზაცია — სამართლებრივი სისტემის განვითარების კვლევითმა ცენტრმა. გაბიტაშვილს მხარდაჭერა საქართველოს პროკურატურის 463-მა პროკურორმა და გამომძიებელმა გამოუცხადა.
- სალომე ჯანუაშვილი, რომელიც აკადემიური წრეების წარმომადგენლებმა წარადგინეს;
- ანდრონიკ სარიბეკოვი, რომელმაც საპროკურორო საბჭოს საკუთარი კანდიდატურა პირადად წარუდგინა;
- გრიგოლ გაგნიძე, რომელიც წარადგინეს არასამთავრობო ორგანიზაციებმა: სამართლის კავშირი, სიმართლის რწმენა, პოლიტიკის და სამართლის ობსერვერი, მართლმსაჯულების და დემოკრატიის განვითარების სააგენტო, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და პატიმართა სოციალური უზრუნველყოფის საერთაშორისო ორგანიზაცია და თანადგომა ხელმოკლე და მოწყვლადი ფენებისათვის;
- დარეჯან ბუცხრიკიძე, რომელმაც საპროკურორო საბჭოს საკუთარი კანდიდატურა პირადად წარუდგინა;
- ლალი ბუნტური, რომელიც მოქალაქეთა პოლიტიკურმა გაერთიანება საქართველომ წარმოადგინა.
პროცედურულად: საქართველოს გენერალური პროკურორობის კანდიდატების შერჩევის წესის მიხედვით, საბჭო შეარჩევს გენერალური პროკურორობის არანაკლებ 3 კანდიდატს, რომელთა ერთი მესამედი მაინც განსხვავებული სქესის უნდა იყოს.
- გენერალური პროკურორობის კანდიდატად შერჩეულ პირებს საპროკურორო საბჭოს სხდომაზე ცალ-ცალკე ეყრებათ კენჭი.
- კენჭისყრა ფარულია. არჩეულად ჩაითვლება ის კანდიდატი, რომელიც მიიღებს მეტ ხმას, მაგრამ არანაკლებ საპროკურორო საბჭოს სრული შემადგენლობის ორი მესამედისა.
- თუ ორმა ან მეტმა კანდიდატმა ხმების თანაბარი რაოდენობა მიიღო, გადამწყვეტია საპროკურორო საბჭოს თავმჯდომარის ხმა.
- საპროკურორო საბჭო შერჩეულ კანდიდატს შესაბამისი წერილობითი დასაბუთებით წარუდგენს საქართველოს პარლამენტს.
კონტექსტი: 23 მაისს, საქართველოს გენერალურმა პროკურორმა, ირაკლი შოთაძემ თანამდებობა დატოვა. მისი თქმით, თანამდებობის დატოვების გადაწყვეტილება გართულებული ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო მიიღო, მკურნალობის პროცესს გადის და ამ მიზნით, საზღვარგარეთ იმყოფება.