რას ამბობს ირაკლი "ირაყლის" ბანერების გამო დაკავებულებზე
ამის შესახებ მან ჟურნალისტებთან ისაუბრა.
რა მოხდა: ღარიბაშვილმა 30 მაისს მორიგი საერთაშორისო ტრიბუნა ისევ ანტიდასავლური განცხადებების გასაკეთებლად გამოიყენა, რაც დასავლელი პოლიტიკოსების მხრიდან კრიტიკის საგანი გახდა.
- გლობალური უსაფრთხოების ფორუმზე ქვეყნის პრემიერმინისტრმა რუსეთის მიერ უკრაინაში სრულმასშტაბიანი აგრესიის წამოწყების ერთ-ერთ მიზეზად NATO-ში გაწევრიანების სურვილი დაასახელა.
- ასევე, არ უპასუხა მკაფიოდ კითხვას, იყო თუ არა აგვისტოს ომი პროვოცირებული, ამის ნაცვლად თქვა, რომ დეტალებზე საუბრისგან თავს შეიკავებს და ქართული ოცნება 2008 წელს ხელისუფლებაში რომ ყოფილიყო, "ამის ასაცილებლად ყველაფერს გააკეთებდა".
- უსამართლო, დაუსაბუთებელი და არამიზანშეწონილი უწოდა ევროკომისიის გადაწყვეტილებას, საქართველოსთვის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის არმინიჭებაზე, ხოლო "უშველებელი პოლიტიკური შეცდომა" თუ ქვეყანა სტატუსს ისევ ვერ მიიღებს.
- ღარიბაშვილი დასავლელმა პოლიტიკოსებმა და ექსპერტებმა ანტიდასავლური განცხადებების გამო გააკრიტიკეს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: პრემიერმინისტრის ბრატისლავაში გამოსვლასა და კრემლის ნარატივების გამეორებას საქართველოში პროტესტი მოჰყვა და აქტივისტები რამდენიმე დღის განმავლობაში პარლამენტის წინ იკრიბებოდნენ.
- რა დროსაც შსს-ს თანამშრომლები უხეშად და გაუმართლებლად ერეოდნენ შეკრებისა და მანიფესტაციის თავისუფლებაში.
- გავრცელდა კადრები, რომლებშიც ჩანდა, რომ აქტივისტებთან პოლიცია მივიდა, პლაკატები დაუხია და დაკავება დაიწყო.
- ზოგიერთ აქტივისტს პლაკატზე "ირაყლი" ეწერა, ზოგი კი საერთოდ ცარიელი ფურცლით იდგა, რის გამოც პოლიცია მათ აკავებდა.
- ამის შემდეგ თბილისის სხვადასხვა უბნებში გამოჩნდა წარწერები "ირაყლი", "ბატონო ბიძინი, ირაყლის მეძახიან".
დეტალები: პრემიერმინისტრმა ჟურნალისტებთან ამ თემაზე და წარწერებზე საუბრისას განაცხადა, რომ "ესაა მარტივი პროვოკაცია, რომელზეც სერიოზულ ადამიანს არ შეიძლება ჰქონდეს კომენტარი".
- "ჩვენს უსუსურ და მარგინალიზებულ ოპოზიციას თავისი სატელიტებითა და NGO-ებით, დეგრადირებული, ამორალური ხალხით, არაფერი დარჩენიათ, გარდა ერთისა — გადავიდნენ პირად შეურაცხყოფაზე", — თქვა მან.
- ჟურნალისტის კითხვაზე, სწყინს თუ არა პრემიერმინისტრს ბანერებზე წარწერა "ირაყლი", მან უპასუხა, რომ ეს არ აინტერესებს.
- მან აქტივისტების დაკავების შესახებ განაცხადა, რომ "ვინც ჩვენი პოლიციის შეურაცხყოფას და პროვოცირებას შეეცდება, ყველა იქნება დასჯილი".