რელიგიათა და ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოები განმარტავენ, რა კრიტერიუმებს უნდა აკმაყოფილებდეს სახალხო დამცველი
სახალხო დამცველთან არსებული რელიგიათა საბჭო და ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს წევრი ორგანიზაციები განმარტავენ, რომ სახალხო დამცველს უნდა გამოარჩევდეს ადამიანის უფლებების დაცვის ხანგრძლივი გამოცდილება, რომელიც საჯარო და თვალსაჩინოა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: პარლამენტში, ადამიანის უფლებათა კომიტეტის სხდომაზე სახალხო დამცველობის კანდიდატებს უსმენენ.
- დეპუტატებმა 19 კანდიდატიდან ერთ-ერთი უნდა შეარჩიონ.
კრიტერიუმები: საბჭო და წევრი ორგანიზაციები აცხადებენ, რომ სახალხო დამცველი უნდა იყოს თითოეული ადამიანის უფლებათა მტკიცე ქომაგი, მიუხედავად იმისა, რომელ ჯგუფს შეიძლება მიეკუთვნებოდეს იგი — უმრავლესობასა თუ უმცირესობას. გარდა ამისა:
- ადამიანის უფლებების დაცვის ასპარეზზე უნდა ხასიათდებოდეს პრინციპულობითა და შეუვალობით;
- არ უნდა ერიდებოდეს ისეთი გადაწყვეტილებების მიღებას, რომელიც, შესაძლოა, ხელისუფლების, უმრავლესობის, ან რომელიმე დაინტერესებული ჯგუფის მიერ არ იქნება მოწონებული და გაზიარებული;
- უნდა ხელმძღვანელობდეს კანონის უზენაესობით, კონსტიტუციისა და ადამიანის უფლებების შესახებ საერთაშორისო ხელშეკრულებებით;
- სხვა უფლებებთან ერთად, განუხრელად უნდა იცავდეს ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობების უფლებებს, იბრძოდეს დისკრიმინაციისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ.
დეტალები: მათივე განცხადებით, აუცილებელია, შერჩეული პიროვნება თავის ქმედებებსა და გადაწყვეტილებებში იყოს დამოუკიდებელი და თავისუფალი პოლიტიკური გავლენისა და მიკერძოებისგან.
- "მისი ამ თანამდებობაზე საქმიანობა იყოს რელიგიური თვალსაზრისით ნეიტრალური და ხელს უწყობდეს სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესს", — აცხადებენ ისინი.
- განცხადებას ხელს აწერს რელიგიათა საბჭოს და ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს წევრი 35 ორგანიზაცია.