პრეზიდენტის და მისი ადმინისტრაციის ტყუილში დადანაშაულება ზრდილობას მოკლებულია — ზურაბიშვილი მთავრობას
პრეზიდენტის ადმინისტრაცია მთავრობის ადმინისტრაციის მიერ გავრცელებულ განცხადებას პასუხობს ელჩებისა და დიპლომატიური წარმომადგენლობების დანიშვნის საკითხზე და ამბობს, რომ მთავრობა მას ტყუილში ადანაშაულებს. კერძოდ, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის თქმით, 2021 წლის იანვრიდან 2022 წლის 21 მარტის ჩათვლით მთავრობის წარდგენილ ყველა კანდიდატურაზე შესაბამისი განკარგულებაა გამოცემული, მთავრობა კი აცხადებს, რომ ეს რეალურ სურათს არ ასახავს.
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ პრეზიდენტისა და მისი ადმინისტრაციის ტყუილში დადანაშაულება ზრდილობას მოკლებულია და იწვევს საზოგადოებაში არასასურველი დაძაბულობას, როდესაც ქვეყნის ირგვლივ ბევრად უფრო საკვანძო საკითხები წყდება.
"საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაცია კიდევ ერთხელ იმეორებს: 2021 წლის პირველი იანვრიდან 2022 წლის 21 მარტის ჩათვლით, ელჩის და დიპლომატიური წარმომადგენლობის ხელმძღვანელის თანამდებობაზე დასანიშნად მთავრობამ პრეზიდენტს წარუდგინა 12 კანდიდატურა და თორმეტივეს დანიშვნის თაობაზე პრეზიდენტის მიერ გამოცემულია შესაბამისი განკარგულება", — ვკითხულობთ განცხადებაში.
მთავრობის ადმინისტრაციის მტკიცებით, პრეზიდენტის მხრიდან ბოლო პერიოდში მათ მიერ დასანიშნად წარდგენილი ელჩების-მისიის ხელმძღვანელების კანდიდატების საკითხი პრეზიდენტმა არაერთხელ უარყო და რეაგირების გარეშე დატოვა.
"აქვე, ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოს კონსტიტუცია მთავრობას ანიჭებს საგარეო პოლიტიკის განხორციელების ექსკლუზიურ უფლებას, რომელშიც ასევე მოიაზრება ელჩების და მისიებში მუდმივი წარმომადგენლების დანიშვნების საკითხი და კრიტიკულად მნიშვნელოვანია,რომ საზღვარგარეთ საქართველოს დიპლომატიურ წარმომადგენლობებში ელჩები ინიშნებოდნენ დროულად და უზრუნველყოფილი იყოს უწყვეტობის პრინციპი, რაც სამწუხაროდ აღნიშნული გამოწვევის ფონზე წარმოადგენს რეალურ პრობლემას და საჭიროებს დროულ გადაწყვეტას", — აცხადებენ მთავრობის ადმინისტრაციაში.
მათივე თქმით, იმის გათვალისწინებით, რომ ეს საკითხი დღესაც აქტუალურია და დიპლომატიურ წარმომადგენლობების გამართულ ფუნქციონირებას ექმნება სირთულეები, მთავრობა გაცხადებული სამართლებრივი რეაგირების შესაბამისად იმოქმედებს.