ადგილობრივი დემოკრატია კრიზისს განიცდის — TI არჩევნების შემდგომ პრობლემებზე საუბრობს
საერთაშორისო გამჭვირვალობის ანგარიშში ადგილობრივი დემოკრატიის პრობლემები არჩევნების შემდეგ ვკითხულობთ, რომ ადგილობრივი დემოკრატია კრიზისს განიცდის, რაც თვითმმართველობის არჩევნების შემდეგ სხვადასხვა მუნიციპალიტში მიმდინარე პროცესებმა აჩვენა. ორგანიზაციის განცხადებით, პოლიტიკური პარტიების შეუთანხმებლობა, საკადრო ცვლილებების გაუმჭვირვალობა, დაშინება, მოსყიდვა და ძალმომრეობის სხვა ფორმების გამოყენება, აზარალებს ადგილობრივი მოსახლეობის ინტერესებს და აფერხებს პოლიტიკური პროცესის განვითარებას.
მათი თქმით, არცერთ ხელისუფლებას არ გადაუდგამს მკაფიო ნაბიჯები მეტი დეცენტრალიზაციისკენ, ადგილობრივი დემოკრატიის გასაძლიერებლად, მეტიც — ყველა რეფორმის საბოლოო მიზანი ცენტრალური მმართველობის გაძლიერება და მმართველი პარტიის პოლიტიკური ძალაუფლების გამყარებაა.
TI რამდენიმე მთავარ პრობლემაზე ამახვილებს ყურადღებას:
- საკრებულოების საქმიანობის ჩაშლა;
- მანიპულირება 2022 ბიუჯეტის დამტკიცებით;
- ოპონენტებზე ზეწოლის სავარაუდო ფაქტები;
- გაუმჭვირვალე საკადრო გადაადგილებები.
"ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შედეგებით, 7 მუნიციპალიტეტის (ბათუმი, რუსთავი, ზუგდიდი, ჩხოროწყუ, სენაკი, წალენჯიხა და მარტვილი) საკრებულოებში ოპოზიციას ჯამურად მეტი წევრი ჰყავს, ვიდრე ქართულ ოცნებას, თუმცა მყარი უმრავლესობა არცერთ პარტიას არ გააჩნია. კრიზისის დაძლევა შეძლეს მხოლოდ ჩხოროწყუსა და მარტვილის მუნიციპალიტეტებში. ბათუმის, რუსთავის, ზუგდიდის, სენაკისა და წალენჯიხის საკრებულოებში დღემდე ვერ ირჩევენ საკრებულოს თავმჯდომარეებს, თავმჯდომარის მოადგილეებს, შესაბამისად არც მუდმივმოქმედი კომისიები დაკომპლექტებულა", — ვკითხულობთ TI-ს განცხადებაში.
ორგანიზაცია ამახვილებს ყურადღებას იმაზეც, რომ წალენჯიხაში ჯერ კიდევ არ დაუმტკიცებიათ ბიუჯეტი, რაც შესაძლოა საკრებულოს და მერის დათხოვნის მიზეზიც გახდეს.
"მსგავსი სცენარის (საკრებულოსა და მერის ხელახალი არჩევნები) თავიდან აცილების მიზნით, მმართველმა პარტიამ უპრეცედენტოდ დაჩქარებულ ვადებში მიაღებინა ბიუჯეტი ძველი, 2017 წლის მოწვევის საკრებულოებს იმ მუნიციპალიტეტებში (ბათუმი, რუსთავი, ზუგდიდი, ჩხოროწყუ, სენაკი, მარტვილი), სადაც ქართული ოცნება 2021 წლის არჩევნების შედეგად მყარი უმრავლესობით არ აურჩევიათ, მაგრამ მერის პოზიციაზე სწორედ ოცნების წარმომადგენლებმა გაიმარჯვეს. ბათუმის საკრებულომ ამისთვის საგანგებოდ შეცვალა რეგლამენტიც. ეს პროცესი წაახალისა პრემიერ-მინისტრმა თავისი განცხადებით, სადაც აღნიშნა, რომ ცენტრალურ ხელისუფლებაში ქართული ოცნებაა და ოპოზიცია ადგილობრივ დონეზე მათ გარეშე "ნაბიჯს ვერ გადადგამდა", — წერია განცხადებაში.
TI საუბრობს სავარაუდო ზეწოლის ფაქტებზე. მათი განცხადებით, ყურადღება უნდა გამახვილდეს, როგორ დატოვეს პარტიის რიგები საქართველოსთვის წევრებმა ნანა ლომონჯავამ წალენჯიხაში და ირაკლი თავდგირიძემ ბათუმში.
ორგანიზაციაში აცხადებენ, რომ განსაკუთრებით მაღალია საჯარო ინტერესი ბათუმის საკრებულოს წევრის, ნუგზარ ფუტკარაძის გარდაცვალების ფაქტზე.
"ამ დრომდე უშედეგოდ მიმდინარეობს გამოძიება კიდევ ერთ საქმეზე — 2021 წლის 30 დეკემბერს ზუგდიდის საკრებულოს წევრს, პარტია საქართველოსთვის სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონული ოფისის ხელმძღვანელს მალხაზ თორიასა და მის არასრულწლოვან შვილს თავს დაესხნენ, დაემუქრნენ იარაღით, გაუსწორდნენ ფიზიკურად და დაუზიანეს ავტომობილი. თორია აღნიშნულ თავდასხმას მის პოლიტიკურ საქმიანობას უკავშირებს.
ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის განცხადებით, ზეწოლა განხორციელდა მათი პარტიიდან დმანისის საკრებულოს წევრზე, რამიზ რამაზანოვზე — იგი რამდენიმე დღე გაუჩინარებული იყო. არჩევნების შედეგად დმანისის საკრებულოში ქართულმა ოცნებამ და ნაციონალურმა მოძრაობამ თანაბარი ოდენობის მანდატები მიიღეს. საკრებულოს თავმჯდომარედ ქართული ოცნების წარმომადგენლის არჩევა მხოლოდ მას შემდეგ გახდა შესაძლებელი, რაც მას მხარი რამაზანოვმაც დაუჭირა, თავად რამაზანოვი საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილედ აირჩიეს", — აღნიშნულია განცხადებაში.
TI აღნიშნავს, რომ ადგილობრივი მოქალაქეების წინაშე პრობლემებს წარმოშობს მუნიციპალური სამსახურებისა და ა(ა)იპების ხელმძღვანელთა დანიშვნის პროცესის გამჭვირვალობის ხარისხი.
ორგანიზაციის განცხადებით დემოკრატიის კრიზისი განპირობებულია იმ კომპლექსური პრობლემებით, რომელიც წლებია ადგილობრივი თვითმმართველობის სისტემაში არსებობს. ორგანიზაციაში ამბობენ, რომ ამის ერთ-ერთ დასტურად შეიძლება მივიჩნიოთ პარლამენტის მიერ 2021 წლის დეკემბერში დაჩქარებული წესით მიღებული გადაწყვეტილება საკრებულოებში თანამდებობის პირთა რაოდენობის გაზრდის შესახებ, რაც მიზნად ისახავს საკრებულოებში არჩეული მმართველი პარტიის აქტიური წევრების თანამდებობებით უზრუნველყოფასა და სახელმწიფო სახსრებით დაფინანსებას.
ისინი მოუწოდებენ პოლიტიკურ პარტიებს დროულად გადადგან ქმედითი ნაბიჯები შეთანხმებისაკენ, რათა სრულფასოვნად წარმართონ ადგილობრივი თვითმმართველობის საქმიანობა და არ დააზარალონ მოქალაქეთა ინტერესები.