მართლმსაჯულების საკითხები საქართველოსთვის გადამწყვეტი მნიშვნელობის იქნება — ჰარცელი
ფოტო: ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში
ევროკავშირის ელჩი საქართველოში კარლ ჰარცელი იმედის კვირასთან აცხადებს, რომ მართლმსაჯულების საკითხები ევროკავშირი-საქართველოს დღის წესრიგის ფუნდამენტურ პუნქტად დარჩება და საქართველოსთვის ევროპული არჩევანის გზაზე წინსვლის მისაღწევად გადამწყვეტი მნიშვნელობის იქნება. მისივე თქმით, მთავარი პრობლემა მკაფიოდ ჩანს, ეს არის ნდობა, რომელიც კომპეტენციასა და დამოუკიდებლობასთან ერთად ნებისმიერი ინსტიტუტის მთავარი ღირსებაა და მისი მიღწევა ერთბაშად შეუძლებელია.
"მნიშვნელოვანია, რომ პროცესის მიმართულება მკაფიოდაა განსაზღვრული, თუმცა ის, რაც ბოლო ერთი თვის განმავლობაში ვნახეთ უზენაესი სასამართლოსა და იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ახალი წევრების დანიშვნასთან დაკავშირებით, ჩვენი აზრით, აშკარად არ იყო სწორი მიმართულებით სვლა და კიდევ უფრო ლახავდა ამ ნდობას", — აღნიშნა ჰარცელმა.
მისივე თქმით, ამას არა მარტო საქართველოში ამ საკითხზე მომუშავე ორგანიზაციები და წარმომადგენლები, საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორები ამბობენ, არამედ ის ორგანიზაციები, რომელთა წევრია საქართველო — ევროპის საბჭო, ვენეციის კომისია, ეუთო/ოდირი.
"ამ პროცესს ყველა აკრიტიკებდა. ნათელია, რომ ეს ფუნდამენტური საკითხია. უაღრესად მნიშვნელოვანია მოქალაქეების დარწმუნება, რომ ისინი სამართლიან სასამართლოს მიიღებენ. ასე რომ, ეს ევროკავშირი-საქართველოს დღის წესრიგის ფუნდამენტურ პუნქტად დარჩება და გადამწყვეტი მნიშვნელობის იქნება საქართველოსთვის ევროპული არჩევანის გზაზე წინსვლის მისაღწევად", — აცხადებს ჰარცელი.