5 ივლისს ძალადობაში ბრალდებული კუტალაძე პატიმრობაში დატოვეს
ფოტო: თამთა კახაბერიძე / On.ge
5 ივლისს ძალადობაში ბრალდებული დავით კუტალაძე პატიმრობაში დატოვეს. ადვოკატები აღკვეთის ღონისძიების გარეშე დატოვებას ან 5 000-ლარიანი გირაოს სანაცვლოდ გათავისუფლებას ითხოვდნენ, თუმცა მოსამართლემ აღნიშნული არ დააკმაყოფილა.
ჯამში დღეს 5 ივლისს ძალადობაში ბრალდებული 27 პირის სასამართლო პროცესი მიმდინარეობს. მათგან 20 ბრალდებული პატიმრობაში დარჩა, 7-ის სასამართლო პროცესი კი ამ წუთებშიც გრძელდება.
მიუხედავად იმისა, რომ 5 ივლისის ძალადობრივი კონტრაქციის შემდეგ, კუტალაძე აქტიურად ავრცელებდა ძალადობრივ მოწოდებებს, ემუქრებოდა მედიასა და აქტივისტებს, ადვოკატი პროცესის მიმდინარეობისას საუბრობდა, რომ საქმეში არ არსებობს "არც პირდაპირი და არც ირიბი მტკიცებულება", რომელიც გამამტყუნებელი განაჩენის საფუძველი გახდება. მეტიც, მისი თქმით, ერთადერთი, რაზეც ბრალდების მხარემ, შესაძლოა, რომ ყურადღება გაამახვილოს TV პირველის დაზარალებული ჟურნალისტის, მირანდა ბაღათურიას ორი "ურთიერთგამომრიცხავი" ჩვენებაა.
"ერთ-ერთ ჩვენებაში მოწმე კატეგორიულად გამორიცხავს დავით კუტალაძის მიერ დანაშაულის ჩადენას, მეორე შემთხვევაში, იგივე მოწმე აცხადებს, რომ დავით კუტალაძემ ჩაიდინა მის მიმართ ფიზიკური ძალადობა. ბრალდებამ ჩემს კომენტართან დაკავშირებით, გააკეთა პასუხი, პასუხი იყო ასეთი — პირველი ჩვენების დროსო, მოწმე მირანდა ბაღათურია აფექტში იყოო. მირანდა ბაღათურია თავის ჩვენებაში აცხადებს, რომ მასზე ფიზიკური ძალადობა განხორციელდა 13:00 საათზე, მისი პირველი გამოკითხვა შედგა 19:00 საათზე, 7 საათის შემდეგ, 7 საათი მირანდა ბაღათურია აფექტში იყო? არამგონია", — აცხადებდა ადვოკატი.
TV პირველის გადამღებ ჯგუფზე, ლექსო ლაშქარავასა და მირანდა ბაღათურიაზე ძალადობაში ბრალდებულს, დათო კუტალაძეს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა 13 ივლისს შეეფარდა.
კუტალაძე 13 ივლისს სასამართლოზე სიტყვით გამოსვლისას ამბობდა, რომ ის არა მოძალადე, არამედ "ქართველი ვაჟკაცია". მიუხედავად იმისა, რომ მისი არაერთი ძალადობრივი მოწოდებაა ცნობილი, ის ამტკიცებს, რომ ჟურნალისტები ცდილობენ მისგან მოძალადე და "განტევების ვაცი" შექმნან. სასამართლოს დარბაზში ის ჰომოფობიურ განცხადებებსაც ავრცელებდა და ლგბტ თემს დამამცირებლად მოიხსენიებდა.
შსს-მ კუტალაძე 12 ივლისს ჟურნალისტის პროფესიულ საქმიანობაში ძალადობის მუქარით უკანონოდ ხელის შეშლის, ძალადობითა და ძალადობის მუქარით დევნის, ასევე, ჯგუფური ძალადობისთვის დააკავა.
5-6 ივლისს ძალადობრივი კონტრაქციის მონაწილე ჰომოფობიური ჯგუფების მიერ მედიაზე ძალადობის შედეგად ათობით ჟურნალისტი დაშავდა, TV პირველის ოპერატორი, ლექსო ლაშქარავა კი, რომელიც მძიმედ იყო დაშავებული 11 ივლისს გარდაიცვალა. ამის გამო, მედიამ იმ დღესვე საპროტესტო აქცია გამართა, რადგან სახელმწიფომ მედიის და გამოხატვის უფლების დაცვა ვერ/არ უზრუნველყო და ღარიბაშვილის გადადგომა მოითხოვა, რასაც საზოგადოების დიდი ნაწილიც შეუერთდა. საპასუხოდ ღარიბაშვილმა ჟურნალისტებზე ძალადობა ნაციონალურ მოძრაობას დააბრალა. აღსანიშნავია, რომ ამ დრომდე დაკავებულები არ არიან ძალადობრივი აქციის ორგანიზატორები.