17:00 საათისთვის ამომრჩეველთა აქტივობა 41,35%-ია — ცესკო
ფოტო: ნატალია ავალიანი / On.ge
ცენტრალურ საარჩევნო კომისიის (ცესკო) ცნობით, 17:00 საათის მდგომარეობით, ამომრჩეველთა აქტივობა 41,35%-ია, რაც რაოდენობრივად 1 446 218 ამომრჩეველია. ეს მაჩვენებელი თვითმმართველობის წინა არჩევნების მონაცემებთან შედარებით 4,65 პროცენტით მაღალია: 2017 წელს 17 საათის მდგომარეობით, აქტივობა 36,7% იყო. 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე კი 17:00 საათზე 45,77%, რასაც დღევანდელი მონაცემი 4,42 პროცენტით ჩამოუვარდება.
ხმის დათვლის პროცედურები დღეს 20:00 საათზე, კენჭისყრის პროცესის დასრულების შემდეგ დაიწყება. მას შემდეგ, რაც შედგება საუბნო შემაჯამებელი ოქმები, ისინი შესაბამისი საოლქო საარჩევნო კომისიების მიერ მიეწოდება ცესკოს და მიღებისთანავე ეტაპობრივად აიტვირთება სპეციალურ ვებგვერდზე results.cec.gov.ge.
ცესკოს პრესსპიკერის, ნათია იოსელიანის ცნობით, ნებისმიერ მსურველს შესაძლებლობა ექნება, ონლაინ დააკვირდეს არჩევნების წინასწარი შედეგების შეჯამების პროცესს ცესკოში ინტერნეტ ტრანსლირების საშუალებით. ტრანსლაცია 360 გრადუსიანი ტექნოლოგიის გამოყენებით ცესკოს Facebook-ზე, Youtube-სა და საიტზე მოხდება.
პრესსპიკერმა არჩევნებისას დაფიქსირებულ ხარვეზებზეც ისაუბრა: " ამ დროისთვის ჩემს ხელთ არსებული მონაცემებით, გავრცელდა ინფორმაცია, რომ გარდაბნის 41-ე უბანზე 100 ადამიანი შეიყვანეს, რომლებიც არ იყვნენ ამომრჩეველთა სიაში და მათ ხმა მიაცემინეს. აღნიშნული არ შეესაბამება სიმართლეს".
იოსელიანმა თელავის 50-ე უბანზე მომხდარ ინციდენტზეც გააკეთა კომენტარი: "უბანზე დამკვირვებელი ნაკადის მომწესრიგებლის ნაცვლად იდგა, რაც პროცედურულ დარღვევას წარმოადგენს და ამ დროისთვის ეს გაურკვევლობა აღმოფხვრილია".
"ასევე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ დიდუბეში, 41-ე საარჩევნო უბანზე, აღმოჩნდა მთაწმინდის ბიულეტენები. შედგენილია სამართალდარღვევის აქტი, და ახსნა-განმარტებაც დაწერილია. საუბნო საარჩევნო კომისია იმსჯელებს აღნიშნულზე და მიიღებს შესაბამის გადაწყვეტილებას. კენჭისყრის პროცესი აღნიშნულ უბანზე გრძელდება", — აღნიშნა პრესსპიკერმა.
დღეს საქართველოში ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები მიმდინარეობს. მოსახლეობა მერებსა და საკრებულოების წევრებს ირჩევს. თუმცა საზოგადოების ნაწილისთვის ეს არ არის მხოლოდ თვითმმართველობის არჩევნები — მიუხედავად იმისა, რომ ქართულმა ოცნებამ შარლ მიშელის შეთანხმება ანულირებულად გამოაცხადა, ოპოზიცია ამ არჩევნებს რეფერენდუმს უწოდებს. სწორედ ამ დოკუმენტის მიხედვით, იმ შემთხვევაში, თუ ქართული ოცნება თვითმმართველობის არჩევნებზე 43%-ზე ნაკლებს აიღებდა, რიგგარეშე არჩევნები უნდა ჩატარებულიყო. ხელისუფლება დღეს აცხადებს, რომ ამ პირობის შესრულებას არ აპირებს.