Pfizer-ის ნახევარი მილიონი დოზა საქართველოში 24 ივლისს ჩამოვა
Pfizer-ის ნახევარი მილიონი დოზა საქართველოში 24 ივლისს ჩამოვა. ინფორმაცია On.ge-ს მთავრობის ადმინისტრაციაში დაუდასტურეს. მათი ცნობით, ეს დოზები აშშ-ს მთავრობის მიერაა ნაჩუქარი.
საქართველოში Pfizer-ის ვაქცინის 28 000 დოზა 14 ივლისს შემოვიდა. ამ დროისთვის Pfizer-ის ვაქცინის გაკეთება შესაძლებელია მოქალაქეებისთვის 18 წლის ასაკიდან. თუმცა, მინისტრის ბრძანების თანახმად, Pfizer-ის შემდეგი პარტიის მიღების შემდეგ, აცრა 16 წლიდან იქნება შესაძლებელი.
როგორც ჯანდაცვის სამნისტროში განმარტავენ, უსაფრთხოების მიზნით Pfizer-ისა და AstraZeneca-ს ვაქცინის გაკეთება მხოლოდ კლინიკებშია შესაძლებელი, განსხვავებით Sinopharm-ისა და Sinovac-სგან, რომლებით აცრაც დამატებით მოწყობილ ვაქცინაციის ცენტრებშიც მიმდინარეობს. კონკრეტულად Pfizer-ით ვაქცინაცია ქვეყნის მასშტაბით 7 სამედიცინო დაწესებულებაშია შესაძლებელი. ესენია:
- ამტელ ჰოსპიტალ პირველი კლინიკური;
- კავკასიის მედიცინის ცენტრი;
- აკადემიკოს ნიკოლოზ ყიფშიძის სახელობის საუნივერსიტეტო კლინიკა;
- ივ.ბოკერიას სახელობის ჰოსპიტალი;
- ქ. ბათუმში რესპუბლიკური კლინიკური საავადმყოფო;
- ქ. ქუთაისში დასავლეთ საქართველოს სამედიცინო ცენტრი;
- ქ. გორში გიორგი აბრამიშვილის სახელობის საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო ჰოსპიტალი.
Pfizer-ის პირველ და მეორე დოზას შორის შუალედი 21-28 დღეა. იგი გერმანულ კომპანია ბიონტექთან ერთად შეიქმნა და კორონავირუსის საწინააღმდეგო ერთ-ერთი პირველი ვაქცინაა, რომელიც ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ აღიარა.