კონსტრუქტორი – ილიაუნი მოსწავლეებისთვის კონკურსს აცხადებს
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ტექნოლოგიის სკოლის სამოქალაქო ინჟინერიისა და არქიტექტურის მიმართულებები საშუალო საგანმანათლებლო დაწესებულებების VII-XII კლასების მოსწავლეებისთვის აცხადებს კონკურსს "კონსტრუქტორი".
კონკურსის მიზანია სამოქალაქო ინჟინერიისა და არქიტექტურის მიმართულებების პოპულარიზაცია ახალგაზრდებში და ამ დარგების, როგორც თანამედროვე მსოფლიოს იერსახის განმსაზღვრელი დარგების, მნიშვნელობის ხაზგასმა.
კონკურსის თემა
სკოლაში მოსწავლეები დღის მნიშვნელოვან ნაწილს ატარებენ. ბოლო წლებში სასკოლო გარემო, შენობა-ნაგებობები, ინფრასტრუქტურა ტრანსფორმაციას განიცდის – საბჭოთა არქიტექტურისა და გეგმარების სკოლების კვალდაკვალ ჩნდება თანამედროვე, ფერადი სკოლები რეკრეაციული სივრცეებით, სამკითხველო დარბაზებით, ლაბორატორიებით.
კონკურსი მოსწავლეებს საშუალებას მისცემს, სახლის პირობებში მეორეული მასალების, საკანცელარიო ნივთების გამოყენებით თავად შექმნან სასურველი სკოლის, სასკოლო სივრცის მაკეტი და ფართო აუდიტორიას აჩვენონ, როგორ გარემოში ისურვებდნენ სწავლას.
საკონკურსო დავალება
- შექმენით სკოლის ან სასკოლო სივრცის მაკეტი მეორადი მასალების ან/და საკანცელარიო ნივთების გამოყენებით;
- გადაიღეთ მაკეტის შექმნის ვიდეოტუტორიალი, რომელშიც წარმოაჩენთ მაკეტის შექმნის პროცესის ყველა მნიშვნელოვან ეპიზოდს, მასალებს, რომელთაც მაკეტის შესაქმნელად გამოიყენებთ;
- ჩაწერეთ 3-წუთიანი ვიდეოპრეზენტაცია, რომელშიც გაგვაცნობთ საკუთარ თავს, გვაჩვენებთ თქვენი პროექტის საბოლოო სახეს და აღწერთ მის კონცეფციას – რატომ სწორედ ასეთი გარემო? მოგვიყვებით თქვენს სამომავლო გეგმებზე;
- საჭიროა მშობლის / კანონიერი მეურვის თანხმობის წერილი მოწოდებული ვიდეორგოლების გავრცელებაზე;
- შეავსეთ ელექტრონული სააპლიკაციო ფორმა, რომელშიც ატვირთავთ მაკეტის შექმნის პროცესის ვიდეორგოლს, ვიდეოპრეზენტაციას, და გამოგვიგზავნე.
თქვენი მაკეტი შესაძლებელია წარმოაჩენდეს, როგორც სკოლის სრულ შენობას, ასევე მის გარკვეულ სივრცეს (მაგ.: რეკრეაციულ ზონას, საკლასო ოთახს, სამკითხველო დარბაზს, ლაბორატორიას ან/და ისეთ სივრცეს, რომელიც არცერთ სკოლაში არ არის, მაგრამ თვლით, რომ კარგი იქნებოდა ასეთი სივრცის არსებობა).
უპირატესობა მიენიჭება საკონკურსო დავალებებს, რომლებიც შესაბამისობაში იქნება გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნებთან.
კონკურსი განკუთვნილია საშუალო საგანმანათლებლო სკოლების VII-XII კლასების მოსწავლეებისთვის. მათ კონკურსში მონაწილეობა შეუძლიათ როგორც ინდივიდუალურად, ისე გუნდურად (გუნდში წევრების მაქსიმალური რაოდენობა: 3)
საკონკურსო დავალებების მიღება დაიწყება 2021 წლის 31 მაისიდან და გაგრძელდება 2021 წლის 30 ივნისის ჩათვლით.
კონკურსში მონაწილეობისთვის საჭიროა ელექტრონული სააპლიკაციო ფორმის შევსება 30 ივნისის ჩათვლით, 23:59 საათამდე.