ლაშა ჩხარტიშვილს 8-დღიანი პატიმრობა შეუფარდეს
ფოტო: ლაშა ჩხარტიშვილის ფეისბუქი
ლეიბორისტული პარტიის წევრს, ლაშა ჩხარტიშვილს რვადღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდეს. ის 29 ნოემბერს ეროვნული ბიბლიოთეკის წინ მიმდინარე საპროტესტო აქციაზე დააკავეს.
თვითონ ჩხარტიშვილი გადაწყვეტილების გამოცხადებას დასწრებია, რადგან მოსამართლე ვალერიან ფილიშვილმა სასამართლოს შეურაცხყოფისთვის 300 ლარით დააჯარიმა და სხდომის დარბაზიდან გააძევა.
პირველი არხის ინფორმაციით, ჩხარტიშვილმა მოსამართლის აცილება მოითხოვა. მისი თქმით, ვალერიან ფილიშვილი მიკერძოებულია და საპროტესტო აქციის წარმომადგენლების მიმართ მიკერძოებულ გადაწყვეტილებებს იღებს.
მოსამართლემ მას უთხრა, რომ ის იღებს კანონიერ გადაწყვეტილებებს, რასაც ჩხარტიშვილი არ დაეთანხმა. ვალერიან ფილიშვილმა ის გააფრთხილა, რომ მიეცა მისთვის პოზიციის დაფიქსირების საშუალება. საბოლოოდ, მოსამართლემ ის დააჯარიმა და დარბაზიდან გააძევა.
ლაშა ჩხარტიშვილი ხუთ ადამიანთან ერთად 29 ნოემბერს ეროვნული ბიბლიოთეკის წინ მიმდებარე აქციაზე დააკავეს. მას ბრალი ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლებით აქვს წარდგენილი, რაც წვრილმან ხულიგნობასა და პოლიციელის მოთხოვნის დაუმორჩილებლობას გულისხმობს.
თვითონ ჩხარტიშვილი გადაწყვეტილების გამოცხადებას არ დასწრებია, რადგან მოსამართლე ვალერიან ფილიშვილმა სასამართლოს შეურაცხყოფისთვის 300 ლარით დააჯარიმა და სხდომის დარბაზიდან გააძევა.