ტესტი: რამდენად კარგად გახსოვს ქართული ანტიოკუპაციური აქციები
200 წელზე მეტი გავიდა იმ დღიდან, როცა რუსეთმა საქართველოს მისაკუთრებისთვის ბრძოლა დაიწყო. ჩრდილოელი მეზობელი იყენებდა ყველა ნაცად და აუცნობ ხერხს — ხან სისხლით და მახვილით, ხან კი რბილი ძალით და მცოცავი ოკუპაციით იტაცებდა ქართულ მიწას. 200 წელზე მეტია იბრძვის საქართველოც. აჯანყებები, შეთქმულებები, დისიდენტური მოძრაობები და მშვიდობიანი დემონსტრაციები ქვეყანაში ერთმანეთს ცვლის, მოთხოვნა კი უცვლელია.
23 დღეა რუსთაველზე შეკრებილი ახალზრდები იგივე პრობლემას ებრძვიან. საქართველოს ისტორიაში ერთ-ერთ ყველაზე ხანგრძლივ პროტესტს რუსეთთან გასამკლავებლად რამდენიმე იარაღი აქვს: შემართება, სიჯიუტე, ხელოვნება, ისტორია და გამოცდილება, რომელიც 200-წლიანმა ურთიერთობამ მოგვცა.
შეავსე ტესტი და გაიგე, გახსოვს თუ არა როგორ დაიწყო და განვითარდა ანტირუსული პროტესტი საქართველოში
ტესტის დაწყება1 / 15 რუსეთის იმპერიის შემადგენლობაში ყოფნისას საქართველოში ერთ-ერთი პირველი აჯანყება 1802 წელს მოხდა. რას ითხოვდნენ აჯანყებულები?