გერმანიის პოლიტიკური პარტიები საქართველოს შესახებ ერთობლივ განცხადებას ავრცელებენ
გერმანიის ოთხი ძირითადი პოლიტიკური ძალის — ალიანსი 90/მწვანეების, თავისუფალი დემოკრატების (FDP), სოციალ-დემოკრატიული პარტიის (SPD) და ქრისტიან-დემოკრატიული/ქრისტიან-სოციალური კავშირის (CDU/CSU) — საგარეო პოლიტიკის წარმომადგენლებმა ერთობლივი განცხადება გაავრცელეს საქართველოს მიმართ არსებული მდგომარეობის შესახებ.
განცხადებაში, რომელსაც ხელს აწერენ დებორა დიურინგი, ნილს შმიდი, იურგენ ჰარდტი და ულრიხ ლეხტე, მწვავედ აკრიტიკებენ "ქართული ოცნების" პოლიტიკას და აღნიშნავენ, რომ პარტია გადაუხვია ქართველი ხალხის უმრავლესობის ევროპულ მისწრაფებებს.
"დებორა დიურინგი, ნილს შმიდი, იურგენ ჰარდტი და ულრიხ ლეხტე კომენტარს აკეთებენ საქართველოში არსებულ ვითარებაზე:
2024 წლის 28 ნოემბერს ირაკლი კობახიძის განცხადებამ, რომ ის გამორიცხავდა ევროკავშირთან გაწევრიანების მოლაპარაკებებს 2028 წლამდე და მანამდე არ მიიღებს ევროკავშირის საბიუჯეტო მხარდაჭერას, გამოიწვია მასიური პროტესტი მთელ საქართველოში. ჩვენ ვგმობთ პარტია „ქართული ოცნების“ გადაწყვეტილებას ევროკავშირთან გაწევრიანების მოლაპარაკებების გაწყვეტასთან დაკავშირებით, რაც ეწინააღმდეგება წინასაარჩევნო კამპანიის დროს საკუთარი დაპირებებს. ეს არის საქართველოს ყველა წინა მთავრობის პოლიტიკიდან გადახვევა და ეწინააღმდეგება ქართველი ხალხის აბსოლუტური უმრავლესობის ევროპულ მისწრაფებებს ევროკავშირში ინტეგრაციასთან დაკავშირებით.
2022 წლის მარტში ევროკავშირში გაწევრიანებაზე განაცხადი საქართველოს სუვერენული გადაწყვეტილება იყო. ერთი წლის წინ, 2023 წლის დეკემბერში, ქვეყანას მიენიჭა კანდიდატის სტატუსი, რომელსაც ქართველები ელოდნენ. იმის ნაცვლად, რომ გამოიყენოს ეს ისტორიული შესაძლებლობა და გაწევრიანების პროცესი წინ წაიწიოს რეფორმების ვალდებულებების შესრულებით, „ქართულმა ოცნებამ“, სამწუხაროდ, მზარდი ავტორიტარული და ანტიევროპული კურსი აიღო. 2024 წლის 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებზე დამოუკიდებელი დამკვირვებლების მხრიდან იყო არაერთი მინიშნება არჩევნებში სერიოზული ჩარევისა და მანიპულაციის შესახებ. ეუთოს გრძელვადიანი დაკვირვება, მაგალითად, არ დაუშვეს.
საქართველოში საპროტესტო აქციები უკვე კრიტიკულ წერტილამდეა. პოლიციამ დემონსტრანტების დასაშლელად ცრემლსადენი გაზი, წყლის ჭავლი და რეზინის ტყვიები გამოიყენა. რამდენიმე ასეული ადამიანი დააკავეს, მათი უმეტესობა უშიშროების ძალების მხრიდან ძალადობისა და არაადამიანური მოპყრობის შესახებ საუბრობს. არსებობს ძალაუფლების მქონე პირების მხრიდან რეპრესიების გაზრდის რისკი.
ჩვენ ღრმად შეშფოთებულნი ვართ იმ ქართველების უფლებების შელახვით, რომლებიც გაბედულად გამოდიან ქუჩაში ევროპული და დემოკრატიული მომავლისთვის და აპროტესტებენ ქართული ოცნების განზრახვას ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესის შეჩერებასთან დაკავშირებით. ჩვენ მკაცრად ვგმობთ დემონსტრანტების მიმართ ძალადობის გამოყენებას. მოვუწოდებთ შესაბამის ორგანოებს, შეწყვიტონ ძალადობა მშვიდობიანი დემონსტრანტების მიმართ და დაუყოვნებლივ შეწყვიტონ აქციის მონაწილეების დაკავება. ჩვენ ვიმეორებთ, რომ მშვიდობიანი შეკრების უფლება არის ფუნდამენტური უფლება, რომელიც მკაცრად უნდა იქნას დაცული. ძალადობის ყველა აქტი უნდა იყოს გამოძიებული და პასუხისმგებელი პირების პასუხისმგებლობა უნდა დადგეს.
ვამართლებთ იმას, რომ ფედერალური მთავრობა, ევროკავშირის დონეზე, მხარს უჭერს მიზანმიმართულ სანქციებს იმ პირების მიმართ, ვინც პასუხისმგებელი არიან მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ ადამიანის უფლებების სერიოზულ დარღვევაზე. აკრძალვა ქვეყანაში შესვლაზე უკვე დაწესებულია ცხრა მთავარ პასუხისმგებელ პირზე. ჩვენ მივესალმებით იმ ფაქტს, რომ ორმხრივი თანამშრომლობა გამოცდის წინაშე დადგა და მრავალი მხარდაჭერის ღონისძიება უკვე შეჩერებულია ან აღარ არის დამტკიცებული.
ჩვენ კვლავ ვადასტურებთ ჩვენს მტკიცე მხარდაჭერას ქართველი ხალხის ლეგიტიმური ევროპული მისწრაფებებისა და დემოკრატიისკენ სწრაფვაში. ჩვენ მტკიცედ ვდგავართ საქართველოში დემოკრატების გვერდით და გავაგრძელებთ საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების დახმარებას, რომ ქვეყანა კვლავ დემოკრატიულ და ევროპულ გზაზე დააბრუნონ. ახლა საჭიროა პლურალისტური პროცესი დემოკრატიული პრინციპების აღდგენისა და კონსოლიდაციის მიზნით, რომლის დასასრულს შეიძლება ჩატარდეს თავისუფალი და სამართლიანი საპარლამენტო არჩევნები." — ნათქვამია პოლიტიკური პარტიების მიერ გავრცელებულ ერთობლივ განცხადებაში.