უზენაეს სასამართლოსთან იურისტების საპროტესტო აქცია მიმდინარეობს
უზენაეს სასამართლოსთან იურისტების საპროტესტო აქცია მიმდინარეობს.
სამართლის სფეროს წარმომადგენლები ადგილზე სხვადასხვა შინაარსის ბანერებით მივიდნენ და ამასთან, მიიტანეს საქართველოს კონსტიტუციაც.
ისინი ითხოვენ აქციების დროს დაკავებული პირების გათავისუფლებასა და არჩევნების ხელახლა ჩატარებას ითხოვენ.
"ეს ფურცლები ჩვენმა ახალგაზრდა იურისტებმა დაგვირიგეს იმის სიმბოლოდ, რომ კონსტიტუციისგან მხოლოდ ყდა დარჩა და მეტი არაფერი გარანტია ამ ქვეყანაში არ არის. ყველა ჩვენი კონსტიტუციური გარანტია, მათ შორის, ადამიანის ძირითადი უფლებები და თავისუფლება, რაც გაწერილია კონსტიტუციაში, მათი შესრულების გარანტი უნდა ყოფილიყო კონკრეტულად ეს დაწესებულება და მთლიანად სასამართლო სისტემა. ამ პროცესებმა აჩვენა, რომ მოძალადე და ხელჯოხიან პოლიციაზე გაცილებით უარესი არის მოძალადე სასამართლო სისტემა, რომელიც აკანონებს ძალადობებს, ადამიანთა წამებას, არაადამიანურ მოპყრობას. სწორედ ამიტომ მოვედით ჩვენ აქ. სასამართლო პროცესებზე დღეს რეალურად სპექტაკლში ვმონაწილეობთ, იქ არაფერი არ წყდება, მართლმსაჯულების ბედი წყდება სხვაგან, ერთ ადამიანთან და მე დარწმუნებული ვარ, ეს ამ ქვეყანაში უკვე ყველამ იცის, უბრალოდ, არ არის მეტი ადგილი, სადაც შეიძლება გავაპროტესტოთ და ჩვენც, მსგავსად არაერთი პროფესიული გაერთიანებისა, ვასაჩივრებთ სწორედ იმ ადგილას, სადაც უნდა იყოს ჩვენი უფლებები დაცული", — განაცხადა ყოფილმა პროკურორმა მაია მწარიაშვილმა.