ევროკავშირი: ნებისმიერი გადაწყვეტილება, რომელიც ძირს უთხრის საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას, უკანონო, ძალის არ მქონე და ბათილია
ფოტო: bundesregierung.de
რა ხდება: ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში განცხადებას ავრცელებს.
- ისინი ეხმიანებიან ოკუპირებულ აფხაზეთში, ბიჭვინთის აგარაკის რუსეთისთვის გადაცემის შესახებ მიღებულ გადაწყვეტილებას.
- "ევროკავშირი სრულად მხარს უჭერს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტს ქვეყნის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში.
- ნებისმიერი გადაწყვეტილება, რომელიც ძირს უთხრის საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას, როგორიცაა აფხაზეთის ოკუპირებული თვითგამოცხადებული რეგიონის მიწების რუსეთისთვის გადაცემის მცდელობა, არის უკანონო, ძალის არ მქონე და ბათილი", — წერია განცხადებაში.
რა ელის ბიჭვინთის აგარაკს: ბიჭვინთაში მდებარე სახელმწიფო აგარაკების კომპლექსი, რომელიც 1958-1961 წლებშია აშენებული, რუსეთს 49-წლიანი იჯარით მისცეს.
შესაბამისი გადაწყვეტილება მიიღო ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. პარლამენტმა და "დადგენილებას" ე.წ. პრეზიდენტის, ასლან ბჟანიას ხელმოწერა აქვს.
- ამას სოხუმში პროტესტი მოჰყვა.
- აფხაზეთის ე.წ. პარლამენტის შენობასთან, ბიჭვინთის აგარაკის რუსეთისთვის გადაცემის შესახებ შეთანხმების რატიფიკაციის მოწინააღმდეგეებმა შეკრება 26 დეკემბრის საღამოს დაიწყეს.
რა თქვეს შეთანხმების შესახებ თბილისში: საქართველოს პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა რუსების მიერ საქართველოს მიწების მორიგი მიტაცება და მცოცავი ანექსიის პოლიტიკა დაგმო. განცხადება გაავრცელა საგარეო საქმეთა სამინისტრომაც.
სალომე ზურაბიშვილი, საქართველოს პრეზიდენტი: "ხალხის ძლიერი რეაქცია, რომელსაც ჩვენ ბიჭვინთის აგარაკის გადაცემის გარშემო ვხედავთ, ოკუპაციის პირდაპირი შედეგია. მოვუწოდებ საერთაშორისო საზოგადოებას ძლიერი და სასწრაფო რეაგირებისკენ", — დაწერა X-ზე სალომე ზურაბიშვილმა.
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ თქვა, რომ ამ შეთანხმების რატიფიკაცია მორიგი უკანონო ქმედებაა და რუსეთის მიერ საქართველოს განუყოფელი რეგიონების ოკუპაციის პოლიტიკას აგრძელებს.
"საერთაშორისო სამართლებრივი თვალსაზრისით ნებისმიერი მსგავსი სახის ე.წ. შეთანხმება იურიდიული ძალის არმქონე და ბათილია. შესაბამისად აფხაზეთის რეგიონის ოკუპაციის პირობებში ტერიტორიის გადაცემაზე გაფორმებულ ე.წ. შეთანხმებას ვერ ექნება რაიმე სახის სამართლებრივი შედეგი", — წერია საგარეო უწყების მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.