"დაბრუნდება საქ სსრ მწერალთა კავშირის სული" — ბუღაძე ქეთევან დუმბაძის დირექტორად დანიშვნაზე
ფოტო: ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი
ქართველი პროზაიკოსი და დრამატურგი ლაშა ბუღაძე მწერალთა სახლში მიმდინარე ცვლილებებს ეხმაურება. 10 აგვისტოს გახდა ცნობილი, რომ კულტურის მინისტრმა თეა წულუკიანმა მწერალთა სახლის დირექტორად ქეთევან დუმბაძე დანიშნა. შედეგად, ბუღაძის თქმით, ქართულმა ოცნებამ "ახალი ოფის-შტაბი მიამატა თავის პარტიულ ოფისებს".
"მწერალთა სახლში, როგორც იქნა, 'დაბრუნდება' საქ სსრ მწერალთა კავშირის სული...", — წერს ბუღაძე ფეისბუქგვერდზე, — "ქართულმა ოცნებამ ახალი ოფის-შტაბი მიამატა თავის პარტიულ ოფისებს. ვიდრე 'ოცნება' იქნება ხელისუფლებაში, ქვეყნის და სახელოვნებო სფეროთა ეროზია-დეგრადაცია გაგრძელდება...
"[თეა] წულუკიანი, რომელიც ყველაზე უვარგისი და დესტრუქციული მმართველია, ვინც კი ამ სფეროში ყოფილა, მწერალთაკავშირული რესენტიმენტებით ცდილობს, 'ბუნებაზე, ყვავილებზე და ჩიტებზე' პოსტების მდებებისა და ლექსების მკეთებელი აპოლიტიკური 'კულტურის მუშაკების' გულის მოგებას... რომელიმე რუსულ კანონ 2-ს ალბათ უკვე ტაშისკვრით მიიღებენ მწერალთა სახლის დარბაზში, როგორც ეს 'ძველ და საყვარელ' საბჭოთა მამების და ადრე თუ გვიან-შევარდნაძეულ ეპოქაში ხდებოდა. გილოცავთ, ამხანაგებო!".
"რუსული კანონით" ბუღაძე რამდენიმე თვის წინ მიმდინარე მოვლენებზე მიუთითებს, როცა ქართული ოცნებისგან ფორმალურად გამიჯნულმა ანტიდასავლურმა პარტიამ მოამზადა კანონპროექტი "უცხოური გავლენის აგენტების რეესტრის" შექმნის მოთხოვნით. მსგავსი კანონი რუსეთში მედიების, ორგანიზაციებისა და თავისუფალი სიტყვის წინააღმდეგ გამოიყენება. ამდენად, გასაკვირი არაა, რომ მისი ინიციირება არაერთმა ექსპერტმა, ადგილობრივმა და საერთაშორისო ორგანიზაციამ გააკრიტიკა. ამის მიუხედავად, პარლამენტმა კანონი პირველი მოსმენით მიიღო და მხოლოდ მასშტაბური საპროტესტო გამოსვლების შემდეგ ჩააგდო.
ახლა უკვე მწერალთა სახლის დირექტორად დანიშნულმა დეპუტატმა ქეთევან დუმბაძემ პირველი მოსმენის კენჭისყრაში მონაწილეობისგან თავი შეიკავა, მაგრამ მოგვიანებით აღნიშნა, რომ ეს "ტექნიკური ხარვეზი" იყო და გადაწყვეტილება "გუნდის სასარგებლოდ" მიიღო.