რამდენად ღარიბია საქართველოს მოსახლეობა
ფოტო: თორნიკე ზიზიაშვილი/On.ge
რატომ არის მნიშვნელოვანი: საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის ახალი საზოგადოებრივი აზრის კვლევა (Center for Insights in Survey Research) კიდევ ერთხელ აჩვენებს, რომ საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებას მტკიცე მხარდაჭერა აქვს.
- გამოკითხულთა 89% სრულად ან მეტ-ნაკლებად უჭერს მხარს საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებას — მხარდაჭერა, წინა კვლევასთან შედარებით, 4%-ით არის გაზრდილი და ისტორიულ მაქსიმუმს აღწევს.
- ამავდროულად, საქართველოს მოქალაქეები არ უჭერენ მხარს ქვეყანაში რუსეთის მოქალაქეების ყოფნას — გამოკითხულთა 79% წინააღმდეგია, მათ ბიზნესის რეგისტრაციის, ქონების შეძენის ან საქართველოში უვიზოდ შემოსვლის უფლება ჰქონდეთ.
- გარდა ამისა, კვლევის მიხედვით, პოლიტიკური პარტიების მიმართ ნდობის მაჩვენებელი დაბალია — გამოკითხულთა 42% აცხადებს რომ არცერთი პოლიტიკური პარტია არ გამოხატავს მათ ინტერესებს, ხოლო, საზოგადოების 78% -ს პოლიტიკაში მეტი ახალგაზრდის ხილვა სურს.
- მოსახლეობის უმრავლესობა მთავარ გამოწვევად ეკონომიკას, უმუშევრობას და სიღარიბეს ასახელებს.
დეტალები: კითხვაზე — რა არის დღეს ჩვენი ქვეყნის ყველაზე მნიშვნელოვანი პრობლემა — 36% ეკონომიკას და უმუშევრობას პასუხობს, 19% კი ცხოვრების ღირებულებას, მაღალ ფასებს.
- 6% — სიღარიბეს;
- 6% — ისევ ეკონომიკას, ზოგადად;
- 5% — შიდა კონფლიქტებს ეთნიკური და რელიგიური კონფლიქტების ჩათვლით;
- 5% — პოლიტიკურ პოლარიზაციას;
- 4% — გარე კონფლიქტებს/ომს.
- კითხვაზე — რა არის ყველაზე მნიშვნელოვანი პრობლემა, რომელიც დღეს თქვენს ქალაქს/სოფელს აწყდება — ყველაზე მეტი პასუხობს ეკონომიკას, ცხოვრების ღირებულებას და ინფრასტრუქტურას.
- მსგავსი პასუხებია კითხვაზეც, რა არის ყველაზე მნიშვნელოვანი პრობლემა, რომელსაც ოჯახი აწყდება.
კვლევის მიხედვით, საქართველოს დემოკრატიული განვითარების ყველაზე მნიშნველოვან გამოწვევებშიც ეკონომიკა ლიდერობს.
- კითხვაზე — როგორ ფიქრობთ, რა არის სამი ყველაზე დიდი გამოწვევა საქართველოსთ დემოკრატიული განვითარებისა და მომავლისთვის — პასუხები ასე გადანაწილდა:
- ეკონომიკური განვითარება — 38%;
- დაკარგული ტერიტორიების დაბრუნება — 18%;
- უმუშევრობა — 12%;
- პრობლემები განათლებაში — 6%.
გარდა ამისა, მოსახლეობის 30% ცუდად, 16% კი ძალიან ცუდად აღწერს მის დღევანდელ ეკონომიკურ მდგომარეობას.
- მხოლოდ 1% ამბობს, რომ ძალიან კარგად;
- 58% კი გარკვეულწილად კარგად.
მეთოდოლოგია: IRI-ის ინფორმაციით, კვლევა ჩატარდა 2023 წლის 4-23 მარტის პერიოდში საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის კვლევების ცენტრის სახელით, ბალტიის კვლევებისა და გელაპის ორგანიზაციის წარმომადგენლის დოქტორი რასა ალიშაუსკინეს მიერ.
- საველე სამუშაოები ჩატარდა IPM-ის მიერ, მონაცემები შეგროვდა პირისპირ ინტერვიუს გზით.
- შერჩევა მოიცავდა საარჩევნო ხმის უფლებისა და ასაკის მქონე 1 500 რესპონდენტს.
- მონაცემები შეწონილ იქნა ასაკის, სქესის, რეგიონისა და დასახლების ზომის შესაბამისად.
- ცდომილების ზღვარი წარმოადგენს +/- 2.5 %, გამოპასუხების მაჩვენებელი — 63%.
- კვლევის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მეშვეობით.