გელათის სარეაბილიტაციო სამუშაოები საპატრიარქომ გადაიბარა — განახლდება გენერალური გეგმა
ფოტო: საქართველოს საპატრიარქო
ამის შესახებ ინფორმაციას საპატრიარქოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახური ავრცელებს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: 30 იანვარს გელათის ტაძრის შესახებ გიორგი ჩუბინაშვილის სახელობის ქართული ხელოვნების, ისტორიისა და ძეგლთა დაცვის ეროვნულმა კვლევითმა ცენტრმა გამოაქვეყნა.
- დასკვნაში ეწერა, რომ გელათის მოხატულ ტაძრებთან დაკავშირებული კრიზისი, რომელიც არაერთი წელია გრძელდება, მიუხედავად სახელმწიფო სტრუქტურების მცდელობებისა, კვლავაც მოუგვარებელ პრობლემად რჩება.
- ასევე ნათქვამი იყო, რომ მწირი კვლევითი და საანგარიშო დოკუმენტაციით წარმართული ფიზიკური სამუშაოები ცხადად აჩვენებს, რომ მსოფლიო მემკვიდრეობის ძეგლის მართვის ხარისხი შორს არის თანამედროვე საერთაშორისო მოთხოვნებისგან.
- კრიტიკის შემდეგ კულტურის სამინისტრომ გელათის შესახებ მორიგი დასკვნა გამოაქვეყნა.
- მალევე დააანონსა, რომ გელათში მიმდინარე სამუშაოებს საპატრიარქო გადაიბარებდა.
დეტალები: საპატრიარქო ამბობს, რომ 2023 წლის 24 თებერვლის შეთანხმების საფუძველზე, დღეს, საქართველოს საპატრიარქოსა და საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულ სააგენტოს შორის ხელი მოეწერა ხელშეკრულებას, რომლითაც გელათის სარეაბილიტაციო, სარესტავრაციო, საკონსერვაციო და სხვა საჭირო სამუშაოებს საქართველოს საპატრიარქო განახორციელებს.
- ამბობენ, რომ მსოფლიო მემკვიდრეობის ცენტრის მოთხოვნისა და ICOMOS/ICCROM -ის სპეციალისტთა რეკომენდაციების თანახმად, გელათის რეაბილიტაციის დროებითი კომიტეტის შექმნას აპირებს, სადაც ქართველი და საერთაშორისო დონის მოწვეული უცხოელი მეცნიერები ერთმანეთთან ითანამშრომლებენ საუკეთესო ინტერესების მისაღწევად.
- საპატრიარქოს განცხადებით, გადაიხედება და განახლდება გენერალური/მართვის გეგმა, შეიქმნება კონსერვაციის ახალი და მაღალი სტანდარტის საბაზისო დოკუმენტი, რომელიც დაფუძნებული იქნება დეტალურ და სიღრმისეულ კვლევებზე.
- "გელათის ტაძრების მხატვრობის და უპირველეს ყოვლისა ღმრთისმშობლის შობის ტაძრის მხატვრობის გადაუდებელი მდგომარეობის გამო, გაემგზავრება მხატვრობის კონსერვაციის სპეციალისტთა ჯგუფი, რომელიც დაიწყებს ტაძრის მხატვრობის გრაფიკული სქემების შექმნას", — ნათქვამია განცხადებაში.
- ამბობენ, რომ შექმნიან ვებგვერდს, სადაც საზოგადოებას მიაწვდის დეტალურ ინფორმაციას, რათა მოქალაქეებს არ შეექმნათ განცდა, რომ ძეგლის მიმართ არ ხორციელდება ყველა დროული და საჭირო ღონისძიება.