ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია განცხადებას ავრცელებს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: გუშინ, 7 თებერვალს პარლამენტის თავმჯდომარის, შალვა პაპუაშვილის მიერ გამოცემული ბრძანებით, მედიას ახალი შეზღუდვები უწესდება.
- დოკუმენტის თანახმად, მედიის წარმომადგენლებისთვის აკრედიტაციისა და პარლამენტში საქმიანობის წესი განისაზღვრება.
- ასევე, მოეთხოვებათ ისეთი ქცევითი წესების დაცვა, როგორიცაა, პარლამენტის წევრის, აპარატის თანამშრომლის ან პარლამენტის სტუმრად მყოფი პირის მიერ ინტერვიუს ჩაწერაზე უარის თქმის შემთხვევაში ინტერვიუს შეწყვეტა;
- ეკრძალებათ ტელეფონის ან სხვა ელექტრონული მოწყობილობის ეკრანი ისე გადაღება, რომ გამოსახულები აღქმა იყოს შესაძლებელი.
გარდა ამისა, აკრედიტაციის წესის თანახმად, სხდომის ვიდეო-ფოტოგადაღება, შესაძლოა, მხოლოდ სხდომის თავმჯდომარის თანხმობით განხორციელდეს, ისიც მედიის წარმომადგენლებისთვის გამოყოფილი ადგილიდან.
- ასევე, "ღონისძიების სპეციფიკურობიდან და უსაფრთხოების რეჟიმიდან" გამომდინარე, აპარატის უფროსის გადაწყვეტილებით, შესაძლოა, შეიზღუდოს აკრედიტებულ ჟურნალისტთა პარლამენტში დაშვება და გადაადგილება.
- თუმცა, დოკუმენტში არაა განმარტებული, რა შემთხვევაშია ღონისძიება "სპეციფიკური", ან როგორ განისაზღვრება "უსაფრთხოების რეჟიმი".
- ქარტიის შეფასებით, ეს ქმნის საფრთხეს, რომ მედიის შეზღუდვის მიზნით, პარლამენტის აპარატმა ჩანაწერი თავისი შეხედულებისამებრ განმარტოს.
- თუ ჟურნალისტი ჩამოთვლილ წესებს დაარღვევს, შესაძლოა, შეუჩერდეს აკრედიტაცია ერთ თვით, დარღვევის გამეორების შემთხვევაში კი — 6 თვით.
ქარტიის შეფასებით, დაინტერესებულ პირებთან კონსულტაციის გარეშე აკრედიტაციის წესის დამტკიცება და მისი საჯაროდ გამოცხადებისთანავე ძალაში შესვლა, მიუღებელია.
- მიიჩნევენ, რომ იმ ფონზე, როდესაც მედიისთვის, ფაქტობრივად, შეუძლებელია საჯარო ინფორმაციის მიღება და მმართველი პარტიის წევრები შერჩევითად იძლევიან ინტერვიუებს, ასეთი რეგულაციის დაწესება ინფორმაციის მოპოვებას შეუძლებელს გახდის.
- მოუწოდებენ პაპუაშვილს, არ დაუშვას, საფრთხე შეექმნას დემოკრატიის ისეთ პრინციპებს, როგორიცაა ანგარიშვალდებულება, საჯაროობა და ღიაობა.
- ასევე, გააუქმოს ბრძანება, რომელიც ფორმალურ დაბრკოლებებსა შექმნის და მედიის საქმიანობას შეზღუდავს.