ვაკის პარკში დაშავებული ბავშვი კონტაქტურია
13 წლის ლაზარეს ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე ნიუ ჰოსპიტალსის ექიმმა ჟურნალისტებთან ისაუბრა.
დეტალები: მარინა ფირცხალავას განცხადებით, ამჟამად, პაციენტის მდგომარეობა სტაბილურია, სუნთქავს თავისით, დახმარების გარეშე და ჰემოდინამიკურადაც სტაბილურია.
- "აქტიურია, კონტაქტში შემოდის, შეკითხვებს პასუხობს, მაგრამ გრძელდება მონიტორინგი", — განაცხადა მან.
- მისივე თქმით, ლაზარეს ამ ეტაპზე, ამ მონაცემებით საზღვარგარეთ გადაყვანას არ საჭიროებს და სავარაუდოდ, მალე გაეწერება.
რა მოხდა: 13 ოქტომბერს ვაკის პარკის შადრევანში ჩასულ ბავშვებს დენმა დაარტყა. 13 წლის მოზარდი გარდაიცვალა, ხოლო 2 ბავშვი დაშავდა.
- ერთ-ერთი დაშავებული იაშვილის კლინიკიდან უკვე გაწერეს, მეორე კი ჯერ ნიუ ჰოსპიტალში რჩება.
- მომხდარზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 240-ე პრიმა მუხლის პირველი და მეორე ნაწილით გრძელდება, რაც ელექტრო ობიექტზე უსაფრთხოების წესების დარღვევას გულისხმობს, რასაც ადამიანის სიცოცხლის მოსპობა მოჰყვა.
რას ამბობენ მერიაში: კახა კალაძის მოადგილის, ანდრია ბასილაიას განცხადებით, ვაკის პარკის შადრევნის რეაბილიტაცია აგვისტოში დასრულდა და მას შემდეგ სისტემური ტესტირება მუდმივად ტარდებოდა.
- მისივე თქმით, მუნიციპალიტეტის, ასევე, კონტრაქტორი კომპანიის თანამშრომლები ყოველდღიურ რეჟიმში იყვნენ ჩართულ შადრევანში და რაიმე შემთხვევა არც ერთხელ დაფიქსირებულა.
შადრევნის რეაბილიტაცია 12 ოქტომბერს დასრულდა. პროექტზე შპს გრინსერვისი+ მუშაობდა.
ოფიციალურად წარდგენილ დოკუმენტაციაში ბოლო მიღება-ჩაბარების აქტში წერია, რომ გრინსერვისი+-მა ჩააბარა, ხოლო მერიის გარემოს დაცვის საქალაქო სამსახურმა მიიღო ინსპექტირების ანგარიშით დადასტურებული შადრევნისა და კასკადის სარეაბილიტაციო სამუშაოები.
ინსპექტირების ანგარიშის დოკუმენტში კი აღნიშნულია, რომ სამუშაოები შესრულებულია საპროექტო-სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაციის შესაბამისად და შესაბამისობაშია საქართველოში მოქმედ სამშენებლო ნორმებთან და წესებთან, თუმცა არ არის ნახსენები უსაფრთხოების ზომები.
გრინსერვისი+-ის მფლობელის, ლაშა ფურცხვანიძის წინააღმდეგ 2013 წელს სამეწარმეო საქმიანობაში უკანონო მონაწილეობის და უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის საქმეზე გამოძიება მიმდინარეობდა.
- 2018 წელს TI აღნიშნავდა, რომ მიუხედავად ამისა, ეს კომპანია 2013 წლის იანვრიდან მონაწილეობს სახელმწიფო შესყიდვებში და 2018 წლის პირველ ნოემბრამდე 21 მლნ ლარის ღირებულების ელექტრონული ტენდერები მოიგო.
- 2021 წელს ფლანგვის დეტექტორი წერდა, რომ მხოლოდ 2020 წელს გრინსერვისმა 5 ტენდერში უკონკურენტოდ გაიმარჯვა და 7 წელში ტენდერების გზით დაახლოებით 41 256 287 ლარი აქვს მიღებული.
- თავად ფურცხვანიძე მომხდარს წინასწარგანზრახულ ქმედებას უკავშირებს — ამბობს, რომ სხვა ახსნა არ აქვს და პასუხისმგებელია იმ სამუშაოებზე რაც ჩაატარეს, რადგან ყველა ნორმა დაცული იყო.