ე.წ. სასამართლომ ბიჭვინთის ტერიტორიების რუსეთისთვის გადაცემაზე განცხადება დე ფაქტო პარლამენტს უკან დაუბრუნა
ე.წ. საკონსტიტუციო სასამართლომ დე ფაქტო პარლამენტისგან განაცხადი 1 აგვისტოს მიიღო, რათა განეხილათ კონსტიტუციასთან შესაბამისობის საკითხი.
- ბჟანიას ბიჭვინთაზე დაწყებული კამათის გამო ერთ-ერთი შეხვედრის დატოვებაც მოუწია.
დეტალები: ე.წ. საკონსტიტუციო სასამართლოს აპარატმა 3 აგვისტოს დაადგინა, რომ განაცხადი რამდენიმე მიზეზის გამო არ აკმაყოფილებდა ე.წ. კონსტიტუციის მოთხოვნებს.
- აპარატი მიუთითებს, რომ ე.წ. პარლამენტი მიმართვაში არ აფიქსირებს თავის პოზიციას საკითხთან დაკავშირებით და არ იძლევა სამართლებრივ დასაბუთებას.
- ასევე, ე.წ. საკონსტიტუციო აღნიშნავს, რომ ე.წ. სასამართლო დე ფაქტო მთავრობასა და ფედერაციის მთავრობას შორის აფხაზეთის ტერიტორიაზე არსებული ობიექტის მათთვის გადაცემის შესახებ შეთანხმების დეპულებებსა და გამოყენების წესს არ მიუთითებს.
რას ამბობს საქართველოს ხელისუფლება: პრემიერმინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი აცხადებს, რომ "ზედმეტი აჟიოტაჟი არ უნდა ავტეხოთ".
- მისივე თქმით, მათი გონივრული პოლიტიკით ქვეყანაში სიმშვიდეს ინარჩუნებენ და ასეთივე გონივრული პოლიტიკით ქვეყანას გააერთიანებენ.
- პრეზიდენტმა 26 ივლისს განაცხადა, რომ რასაც ბიჭვინთაში ვხედავთ, რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიის ანექსიის ფორმაა.