თუ ვინმე ვერ გვასწავლის ჩვენ იმას, რომ როგორი არ უნდა იყოს საგარეო კუთხით საქართველოს პოლიტიკა, ეს არის ნაციონალური მოძრაობა. ჩვენ გვახსოვს მათი "თამამი ნაბიჯები", რამაც შედეგად მოგვიტანა ჩვენი ტერიტორიების 20%-ის ოკუპაცია, ეს იყო მათი სითამამის შედეგი. ამ სითამამესთან ერთად, ჩვენ გვახსოვს ისინი გაქცეულები წითელი ხიდიდან [...] მათ უნდა გვაცალონ ჩვენ საგარეო პოლიტიკის წარმოება, იმ პოლიტიკის წარმოება, რომელიც ხორციელდება უკვე 9 წელიწადზე მეტია საქართველოში და რომელმაც შედეგად მოგვცა ის, რომ დამატებითი წინსვლა რუსეთს საქართველოში არ ჰქონია.
წინსვლა 2012 წლმადე იყო სერიოზული, ტერიტორიების კუთხით, სტრატეგიული ეკონომიკური ობიექტების დაუფლების კუთხით, NATO-ში და ევროკავშირში ინტეგრაციის კუთხით. რუსეთის წინსვლა იყო ძალიან სერიოზული 2004-დან 2012 წლამდე, ეს წინსვლა 2012 წლის შემდეგ შეჩერდა. ამ შეჩერების მთავარი მიზეზი არის ის პრაგმატული პოლიტიკა, რომელსაც საქართველო აწარმოებს დღემდე, იგივე რუსეთთან მიმართებით. ეს პრაგმატული პოლიტიკა გაგრძელდება.