ჯეირანოვას საქმეზე გაერომ სახელმწიფოს კონპენსაციის გადახდა და შვილებისთვის ბოდიშის მოხდა დაავალა
ხანუმ ჯეირანოვას საქმეზე გაერომ სახელმწიფოს დაავალა, რომ გადაიხადოს ადეკვატური კონპენსაცია და ოფიციალურად ბოდიში მოუხადოს ჯეირანოვას შვილებს.
"ხანუმ ჯეირანოვას საქმე მოვიგეთ გაეროში. ვზივარ და ვტირი, განსაკუთრებით იმ ნაწილზე, სადაც კომიტეტმა საქართველოს დაავალა ბოდიში მოუხადოს ხანუმ ჯეირანოვას შვილებს. 2014 წელს ვთქვი, რომ მკვდარი თუ მოკლული ხანუმას საქმეს ბოლომდე მივიყვანდი, სამართლიანობა ნელა მოდის, მაგრამ მოდის", — წერს საფარის აღმასრულებელი დირექტორი, ბაია პატარაია ფეისბუქგვერდზე.
გაეროს ქალთა კომიტეტმა კომიტეტმა საქართველოს მოუწოდა, ჩაატაროს სწრაფი, საფუძვლიანი და დამოუკიდებელი გამოძიება ჯეირანოვას გარდაცვალების საქმესთან დაკავშირებით და დასაჯოს პასუხისმგებელი პირები.
ამასთან, მათ საქართველოს მოუწოდეს, უზრუნველყოს, რომ ყველა კანონმდებლობა, პოლიტიკა და ღონისძიება, რომელიც ეხება ოჯახურ ძალადობას, ასევე, მოიცავდეს ღირსების სახელით ჩადენილ ძალადობას.
"კომიტეტმა მოუწოდა საქართველოს ჩაატაროს სწრაფი, საფუძვლიანი და დამოუკიდებელი გამოძიება ჯეირანოვას გარდაცვალების საქმესთან დაკავშირებით და დასაჯოს პასუხისმგებელი პირები. მან საქართველოსგან მოითხოვა შესაბამისი რეპარაციის უზრუნველყოფა, მათ შორის ადეკვატური კომპენსაციის გადახდა და ასევე ოფიციალური ბოდიშის მოხდა ქ-ნი ჯეირანოვას შვილებისთვის. კომიტეტმა მოუწოდა საქართველოს უზრუნველყოს, რომ ყველა კანონმდებლობა, პოლიტიკა და ღონისძიება, რომელიც ეხება ოჯახურ ძალადობას, ასევე მოიცავდეს ღირსების სახელით ჩადენილ ძალადობას. გარდა ამისა, კომიტეტმა მოსთხოვა მონაწილე სახელმწიფოს გააძლიეროს ზომები ქალთა სიცოცხლის უფლებისა და მათი წამებისგან თავისუფლების უზრუნველსაყოფად, და ყურადღება გაამახვილოს იზოლირებულ, დახურულ თემებზე, სადაც ღირსების დაცვაზე დაფუძნებული ნორმები მოქმედებს", — ვკითხულობთ დოკუმენტში.
ხანუმ ჯეირანოვა თანასოფლელმა კაცებმა იორმუღალოში საჯაროდ დაამცირეს, ქმრის ღალატში დასდეს ბრალი და მთელი სოფლის თვალწინ ჩამოატარეს ცემითა და გინებით, საფარის ცნობით, ეს ამბავი პოლიციამაც შეიტყო, გამგებელმაც, თუმცა გამოძიება არ დაწყებულა. ხანუმა მშობლების სახლში გაამწესეს, სადაც მან ღამით თავი ჩამოიხრჩო.
მას შემდეგ რაც გამოძიება მხოლოდ თვითმკვლელობამდე მიყვანის მუხლით დაიწყო, მაგრამ შედეგი არ მოჰყოლია, ხანუმას მეუღლემ, აჯი გასანოვმა ცეცხლსასროლი იარაღით დაჭრა ერთ-ერთი იმ კაცთაგანი, რომელმაც სახალხოდ შეურაცხყო მისი ცოლი. მას პატიმრობა მიუსაჯეს. ის კაცები კი, ვინც ხანუმას არაადამიანურად და დამამცირებლად მოექცნენ, დღემდე დაუსჯელები არიან.