თალიბანმა ქალების საქმეთა სამინისტრო დახურა
თალიბანმა ქალების საქმეთა სამინისტრო დახურა და ღირსებისა და მანკიერების სამინისტროთი ჩაანაცვლა, რომელიც წარსულში მკაცრი რელიგიური დოქტრინების გატარებას ემსახურებოდა.
ქალების საქმეთა სამინისტროს ქალი თანამშრომლები ამბობენ, რომ ისინი კვირების განმავლობაში ცდილობდნენ სამსახურში დაბრუნებას, თუმცა შენობა ამ დრომდე დაკეტილია.
"ქალებისთვის იქ აღარაფერი იქნება. ყველა ჩვენგანს აქვს პასუხისმგებლობა საკუთარი ოჯახის წინაშე... ჩვენ განათლებულები ვართ და არ გვსურს, სახლით შემოვიფარგლოთ", — განაცხადა ერთ-ერთმა დასაქმებულმა.
BBC-ის თანახმად, მიუხედავად თალიბანის ლიდერების განცხადებებისა, რომ მათ ესმით, რომ ავღანეთი შეიცვალა და შეიცვალნენ ისინიც, მათ მიერ გატარებულ პოლიტიკასა და დაპირებებს შორის სხვაობა იზრდება.
1990-იან წლებში თალიბანის მმართველობის პერიოდში სამინისტრო აიძულებდა ქალებს, მკაცრ ისლამურ წესებსა და შეზღუდვებს დამორჩილებოდნენ. ბოლო 20 წლის განმავლობაში ავღანელი ქალები იბრძოდნენ და მიიღეს ძირითადი უფლებები, მაგრამ ახლა შიშობენ, რომ ამ პროგრესს თალიბანის დროებითი მთავრობა გადაფარავს, რომელიც მთლიანად კაცებისგან შედგება.
თალიბანი, რომელიც ავღანეთს 1996-2001 წლებში მართავდა, განსაკუთრებით სასტიკი იყო ქალების მიმართ. მათ აკრძალული ჰქონდათ განათლების მიღება, მუშაობა, გარეთ კაცის გარეშე გასვლა ან საჯაროდ ისეთი ტანსაცმლით სიარული, რომელშიც სხეულის რომელიმე ნაწილი ან სახე დაფარული არ ექნებოდათ. არასრულწლოვანი გოგოების დიდ ნაწილს მათზე ბევრად უფროს კაცებზე აქორწინებდნენ და ნებისმიერი წესის დარღვევის შემთხვევაში, სასტიკად, წამებით ან სიკვდილით სჯიდნენ. არსებული წესები 2001 წელს შეიცვალა, როდესაც აშშ-მ თალიბანის ძალაუფლება დაამხო. დღეს ყველაფერი ისევ შეიცვალა.
ავღანეთზე კონტროლის ხელში აღების შემდეგ, თალიბანის პრესსპიკერმა მედიასთან პირველ პრესკონფერენციაზე ქალთა უფლებებზე ისაუბრა. მან ამ საკითხს "ძალიან მნიშვნელოვანი" უწოდა და თქვა, რომ მხარს უჭერენ ქალთა უფლებებს, თუმცა მხოლოდ შარიათის კანონის ფარგლებში. მას შემდეგ კი, რაც თალიბებმა ავღანეთი დაიკავეს, არაერთმა ავღანელმა ქალმა საჯაროდ ისაუბრა საკუთარი შიშებისა და მოლოდინების შესახებ.