ლუგარში თითქმის ნახევარი დადებითი შემთხვევებიდან დელტა შტამია უკვე — გამყრელიძე
დაავადებათა კონტროლის ცენტრის დირექტორის, ამირან გამყრელიძის განცხადებით, ლუგარის ლაბორატორიაში დადასტურებული დადებითი შემთხვევებიდან ნახევარი უკვე დელტა შტამით ინფიცირებაა.
"დელტას ახლა ჩვენ შეფასებითი მაჩვენებლით ვსაუბრობთ 30დან 40%, მაგრამ ძალიან ხშირია. ლუგარში თითქმის ნახევარი, მაგრამ მარტო ლუგარით ვერ ვიმსჯელებთ, თითქმის ნახევარი დადებითი შემთხვევებიდან დელტა არის უკვე", — ამბობს გამყრელიძე.
23 ივლისის მონაცემებით, საქართველოში კორონავირუსის 2 460 ახალი შემთხვევა დადასტურდა, გამოჯანმრთელდა 1 082, ხოლო გარდაიცვალა — 20 ადამიანი.
ბოლო 24 საათში ქვეყნის მასშტაბით ჩატარდა 38 945 კვლევა ტესტით, მათ შორის, 20 419 კვლევა ანტიგენის ტესტით და 18 526 PCR ტესტით.
რაც შეეხება დადებითობის მაჩვენებელს, 23 ივლისის მდგომარეობით, დადებითობის დღიური მაჩვენებელი არის 6,32%, ბოლო 7 დღის მანძილზე — 6,03%, ხოლო 14 დღის მანძილზე — 5,38%.