მეუფე გიორგი ჯამდელიანის მკვლელობის მცდელობის საქმეში ფიგურანტი მონაზონი თეკლა კუბლაშვილი ეკლესიიდან განკვეთეს
მარნეულისა და ჰუჯაბის ეპარქიამ განცხადება გაავრცელა, სადაც ვკითხულობთ, რომ ეპარქიის სასამართლომ მონაზონი თეკლა კუბლაშვილი "ურჩობისა და თვითნებობის გამო განტევებულ-იქნა მარნეულისა და ჰუჯაბის ეპარქიიდან". განაჩენი ეპისკოპოს გიორგი ჯამდელიანის წინაშე ჩადენილ "მძიმე დანაშაულს" უკავშირდება.
"2025 წლის ხუთ მაისს,მონაზონი თეკლა (კუბლაშვილი) ,ურჩობისა და თვითნებობის გამო განტევებულ-იქნა მარნეულისა და ჰუჯაბის ეპარქიიდან.ამავე წლის ორ ივნისს მონაზონი თეკლა (კუბლაშვილი) უკავშირდება მარნეულისა და ჰუჯაბის ეპისკოპოს გიორგის (ჯამდელიანი) და ამცნობს კონკრეტული მძიმე დანაშაულის შესახებ.დანაშაული მდგომარეობდა შემდეგში — მან მღვდელმთავრის და ეპარქიის წევრ სასულიერო პირთა წინაშე საჯაროდ აღიარა,რომ ერთი წლის მანძილზე გადაბირებული იყო კონკრეტულ ადამიანთა ჯგუფის მიერ და მათგან იღებდა სხვა და სხვა დავალებებს. გაჰქონდა საეპისკოპოსო რეზიდენციიდან პრივატული საუბრები და კონფიდენციალური ინფორმაციები. ასევე, მან აღიარა,რომ მას ამზადებდნენ მღვდელმთავრის სიცოცხლის მოსპობისთვის საწამლავის გამოყენებით.მიუხედავად ზემოთ ჩამოთვლილი უმძიმესი დანაშაულებისა,მონაზონი თეკლა (კუბლაშვილი) მამობრივი შემწყნარებლობით ისევ იქნა მიღებული მარნეულისა და ჰუჯაბის ეპარქიაში და სინანულისთვის დროებით გაგზავნილ-იქნა კონკრეტულ მონასტერში,საიდანაც ჩვენთვის უცნობი გარემოებებით აღმოჩნდა ერში,სადაც იგი მის მიერვე მხილებულ დამნაშავეთა ჯგუფს შეუერთდა,ვითარცა "ძაღლი მიექცა ნათხევარსა თვისსა და ღორი ინწუბა სანგორელსა მწვირისასა." (პეტრ.ll-22).მიუხედავად არა ერთი მოწოდებისა და შეგონებისა,მან დანაშაულს დანაშაული დაუმატა და ჩაერთო ცილისმწამებლურ და პროვოკაციულ კამპანიაში მმართველი მღვდელმთავრის და ეპარქიის წინააღმდეგ.მტრული და ცილისმწამებლური ბრალდებით გამოდის ეპისკოპოსის წინააღმდეგ, რათა ჩრდილი მიაყენოს მას და შფოთი შეიტანოს მრევლში.
1.3 განჩინება
საეპარქიო სასამართლომ იმსჯელა და განიხილა საქმის ფაქტობრივი მტკიცებულებები და განაჩინა :
ბრალდებული მონაზონი თეკლა (კუბლაშვილი) დამნაშავედ იქნას ცნობილი არაერთ მძიმე დანაშაულში ( მოციქულთა მე-15;55-ე. IV მსოფ.18. VI.მსოფლ.34. ბასილი დიდის 64-ე. და სრულიად განიკვეთოს სამონაზვნო დასიდან,დაყვანილ იქნას ერისკაცობამდე და დაუბრუნდეს ერის სახელს - ნატალია კუბლაშვილი.აეკრძალოს სამონაზვნო შესამოსლით შემოსვა,აგრეთვე სამონაზვნო ატრიბუტიკის ტარება და გამოყენება," — ვკითხულობთ განჩინებაში.
შეგახსენებთ, რომ 10 ივნისს მარნეულისა და ჰუჯაბის ეპარქიამ გამოაქვეყნა საეპისკოპოსო სასამართლოს ოქმი, სადაც აღნიშნულია, რომ მარნეულისა და ჰუჯაბის ეპარქიის წინამძღოლის, გიორგი ჯამდელიანის მკვლელობის მცდელობაში ბრალდებული გ.შ. დამნაშავედაა ცნობილი.
საეპისკოპოსო სასამართლოს ოქმის მიხედვით, ბრალმდებელი და მომჩივანი მონაზონი თ.კ.-ა, ბრალდებული — "საერო პირი, მარნეულისა და ჰუჯაბის ეპარქიის საზღვრებში მოქმედი ბატონი გ.შ."
საეპისკოპოსო სასამართლოს განჩინებით, "ბრალდებულ ბატონ გ.შ-ს გულწრფელ სინანულამდე აეკრძალა ზიარება", ხოლო სინანულის შემთხვევაში 20 წლით უზიარებლობის განაჩენი გამოუტანეს. საეპისკოპოსო სასამართლოს ოქმი 6 ივნისითაა დათარიღებული და მას ხელს მარნეულისა და ჰუჯაბის ეპისკოპოსი გიორგი (ჯამდელიანი) აწერს.
საქმე ეხება 8 ივნისს ეპისკოპოსის ქადაგებას. მისი თქმით, მთავრობის მოქმედ წევრს, კონკრეტულად უშიშროების უწყების წარმომადგენელს, მონაზონი ჰყავდა "დავერბოვკრებული" და მისი მეშვეობით წამლავდა.
მოგვიანებით, გიორგი შინჯიკაშვილმა მეუფე გიორგი ჯამდელიანი ცილისწამებაში დაადანაშაულა და სასამართლოში უჩივლა. 12 დეკემბერს პირველი სასამართლო სხდომა ბოლნისის რაიონულ სასამართლოში გაიმართა.
- "არ ვიძლევი ჩვენებას და არ ვაპირებ თანამშრომლობას არც პროკურატურასთან და არც პოლიციასთან" — ეპისკოპოსი გიორგი ჯამდელიანი მის სავარაუდო მოწამვლაზე