- იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
- სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
- ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
USAID საბაზისო განათლების პროგრამა ხელს შეუწყობს უნივერსტეტების ჩართულობას ზოგადი განათლების სისტემაში. გაიზრდება მათი, როგორც მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრების, შესაძლებლობები საჯარო სკოლების მასწავლებლებისა და სკოლის დირექტორებისთვის მოსწავლეზე ორიენტირებული პროფესიული განვითარების აქტივობების პირისპირ და ონლაინ მიწოდების გზით.
ფოტო: ილიას უნივერსიტეტი
USAID საბაზისო განათლების პროგრამა, საქართველოს მთავრობის პრიორიტეტების გათვალისწინებით, მიზნად ისახავს მდგრადი, ინკლუზიური და მოსწავლეზე ორიენტირებული საგანმანათლებლო რეფორმების განხორციელებას. პროგრამა გეგმავს თანამედროვე სასწავლო მეთოდების შემოღებას და ინტერაქტიული სასწავლო პროგრამების დანერგვას, რაც ხელს შეუწყობს მოსწავლეთა წიგნიერების, მათემატიკური აზროვნების, ამოცანის ამოხსნის და კრიტიკული აზროვნების უნარების განვითარებას. ამასთანავე სკოლებში დაინერგება ეთნიკური უმცირესობებისა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მოსწავლეთა საჭიროებების შესაბამისი სწავლების მეთოდები.