რიშის მსგავსი სტატუსის პოლიტიკოსი არასდროს გააკეთებს განცხადებას ფაქტების გარეშე — ბაქრაძე
ევროპული საქართველოს ლიდერი, დავით ბაქრაძე სენატორი რიშისა და სხვა საერთაშორისო პარტნიორების კრიტიკაზე ირაკლი კობახიძის გამოხმაურებას პასუხობს. მისი თქმით, ბევრი საქართველოს პარლამენტის წევრისგან განსხვავებით, ასეთი სტატუსისა და გამოცდილების მქონე პოლიტიკოსები განცხადებას ინფორმაციის ნაკლებობიდან გამომდინარე არ აკეთებენ.
"სენატორი რიში არის ზუსტად იმ კალიბრის, იმ წონისა და გამოცდილების პოლიტიკოსი რომელიც არასდროს გააკეთებს განცხადებას ისე, რომ არ იყოს დარწმუნებული ამ განცხადების უკან მდგომი ფაქტების სიმართლეში. [...] დროა ქართულმა ოცნებამ ან თავი დაანებოს ხალხის ამ გზით მოტყუებას, ან გამოვიდეს ამ ილუზიიდან, იმიტომ რომ ინფორმაციის ნაკლებობის ბრალი კი არაა ეს ყველაფერი, რაც აქ ხდება იმის ბრალია", — თქვა დავით ბაქრაძემ.
ბაქრაძემ აღნიშნა, რომ იგივეს თქმა შეუძლია ევროპარლამენტარ გალერზე და კუბილიუსზე, რომლებმაც მთავრობას შეთანხმების შესრულებისკენ მოუწოდეს.
ქართული ოცნების ლიდერმა, ირაკლი კობახიძემ 12 მაისს, იმედის ეთერში აღნიშნა, რომ ოპოზიცია საერთაშორისო პარტნიორებს არასწორ ინფორმაციას აწვდის. მისი აზრით, ნაციონალურ მოძრობას "ერთი ხაზი აქვს გაჭრილი" და ამიტომ კრიტიკა ერთი და იგივე ადამიანებისგან ისმის.
ბოლო დღეებში ოპოზიციასა და მთავრობას შორის მიღწეული საარჩევნო შეთანხმება ისევ განხილვის საგანი გახდა. ოპოზიციაში აცხადებენ, რომ შეთანხმებიდან ორი თვის შემდეგ მმართველი გუნდი პირობებს არ ასრულებს, რადგან პოლიტიკოსები ისევ პატიმრობაში არიან.
ამ თემასთან დაკავშირებით ოპოზიცია ლეიბორისტული პარტიის ოფისში დღეს, 13 მაისს კიდევ ერთხელ შეიკრიბა. პოლიტიკური ლიდერების განცხადებით, მათი პოზიცია ერთიანია და საარჩევნო კანონპროექტს მხარს არ დაუჭერენ, თუ 8 მარტის შეთანხმების ორივე პირობა არ შესრულდება.
ოპოზიციის საპასუხოდ, პარლამენტის თავმჯდომარე აცხადებს, რომ მმართველ გუნდს პატიმრების გათავისუფლების პირობა არავითარი ფორმით, არავის წინაშე არ დაუდია. თალაკვაძის მტკიცებით, ამას მკაფიოდ ადასტურებს ყველა ფაქტი და დოკუმენტი, მათ შორის თავად შეთანხმების ტექსტი. ქართული ოცნების წარმომადგენლები საუბრობენ იმაზეც, რომ ოპოზიციის მოთხოვნა სასამართლოსთვის დავალების მიცემას გულისხმობს, რასაც არ გააკეთებენ.
დისკუსიას გამოეხმაურნენ საელჩოებიც. მოლაპარაკებებში ჩართული დიპლომატების ერთობლივ განცხადებაში მითითებულია, რომ შეთანხმება შედგება ორი ნაწილისგან: ერთი ფოკუსირებულია საარჩევნო სისტემაზე, მეორე კი ყურადღებას ამახვილებს იმ საკითხების გადაჭრაზე, "რაც სასამართლო სისტემაში პოლიტიკურ ჩარევას ჰგავს". საელჩოებმა მოუწოდეს ყველა მხარეს, სრულად დაიცვან შეთანხმების ორივე ნაწილი, რათა ის წარმატებით განხორციელდეს.