არ მაქვს უფლება, პირადი მოსაზრება საზოგადოებას მოვახვიო — პრეზიდენტი საარჩევნო სისტემებზე
პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი არ პასუხობს კითხვას, რომელი საარჩვენო სისტემას ემხრობა. მისი თქმით, ამ კითხვაზე ვერ უპასუხებს, რადგან, როგორც პრეზიდენტს, არ აქვს უფლება, რომ პირადი მოსაზრება მოახვიოს თავს საზოგადოებას ან პოლიტიკურ პარტიებს.
"იმიტომ, რომ ვარ ქვეყნის პირველი პირი და პრეზიდენტი, რომელიც არ არის პოლიტიკური პარტიის წევრი, მე ამ საკითხზე პოლიტიკურ პარტიებს უნდა დავუთმო თავიანთი მოსაზრებები. მე ერთი რამ შემიძლია ვთქვა, მე ვისურვებდი, რომ ამ საკითხზე, რომ ამ საკითხზე, როგორც სხვა საკითზე, დაპირისპირების მაგივრად მოინახოს გამოსავალი. იმიტომ, რომ ეს არის საჭირო ქვეყნის სტაბილურობისა და მშვიდობიანი განვითარებისთვის", — განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.
მას შემდეგ, რაც ბიძინა ივანიშვილმა დაპირება არ შეასრულა და ქართული ოცნების ე.წ. აჯანყებულმა დეპუტატებმა ჩააგდეს საკონსტიტუციო ცვლილებების პროექტი, რომლითაც ქვეყანაში 2020 წლის არჩევნები სრულად პროპორციული წესით უნდა ჩატარებულიყო, ოპოზიციისა და სამოქალაქო აქტივისტების საერთო პროტესტი დაიწყო. დაპირისპირებული ოპოზიციური ჯგუფები ერთი მოთხოვნის ირგვლივ გააერთიადნენ — ვადამდელი არჩევნების პროპორციული სისტემითა და ე.წ. გერმანული მოდელით ჩატარება.
მიუხედავად ამისა, იმისთვის, რომ 2024 წლამდე ვადამდელი არჩევნები პროპორციული სისტემით არ ჩატარდეს, ქართული ოცნება კონსტიტუციაში ცვლილებებზე ფიქრობს. ცვლილებებით შესაძლებელი გახდება ჩანაწერი გაჩნდეს, რომლის მიხედვითაც 2020-დან 2024 წლამდე ჩატარებული ნებისმიერი რიგგარეშე არჩევნებით არჩეული ხელისუფლება მხოლოდ 2024 წლამდე შეძლებს მუშაობს.