გრიგოლ ვაშაძე: გახარიასა და ივანიშვილს საქართველოს მოქალაქეების პათოლოგიურად ეშინიათ
გაერთიანებული ოპოზიციის ყოფილი პრეზიდენტობის კანდიდატის, გრიგოლ ვაშაძის თქმით, დავით კირკიტაძის საქმეზე სასამართლოს გადაწყვეტილება უნიჭოების, არაპროფესიონალიზმისა და კრეტინიზმის დღესასწაული იყო. მისივე შეფასებით, საქართველოს კიდევ ერთი პოლიტპატიმარი შეემატა.
გრიგოლ ვაშაძემ გურჯაანის რაიონული სასამართლოს წინ პოლიციელების მობილიზებაზეც გაამახვილა ყურადღება.
"ეს თქვენ სიძლიერის ნიშანი არ გეგონოთ, ეს არის პათოლოგიური შიშის ნიშანი, ეს არის პარანოიის შედეგი, აი შეხედეთ ამდენი პოლიციელი გინახავთ სადმე? რას აკეთებენ აქ პოლიციელები? გახარიას და ბიძინა ივანიშვილს პათოლოგიური შიში აქვთ საქართველოს მოქალაქეების", — განაცხადა მან.
ნაციონალური მოძრაობის ერთ-ერთ წევრს, დავით კირკიტაძეს სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა. გადაწყვეტილება მოსამართლემ რამდენიმე წუთის წინ გამოაცხადა. ამ გადაწყვეტილებით გურჯაანის სასამართლომ ბრალდების მხარის შუამდგომლობა დააკმაყოფილა. დაცვის მხარე კირკიტაძის გათავისუფლებას მოითხოვდა.
სასამართლო პროცესის პარალელურად გურჯაანში აქციას მართავს გაერთიანებული ოპოზიცია. მათ დილიდან შეუერთდა ევროპული საქართველოს ორი ლიდერი, გიგი უგულავა და სერგო რატიანი. ოპოზიციის ლიდერების თქმით, დავით კირკიტაძე პოლიტიკური პატიმარია. ადგილზე მობილიზებული პოლიციელები უკვე დაიშალნენ.
17 დეკემბერს პოლიციელზე თავდასხმისთვის, ფიზიკური შეურაცხყოფისა და ქონების დაზიანებისთვის ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის წევრი, დავით კირკიტაძე დააკავეს. ის ბრალს არ აღიარებს და პროტესტის ნიშნად შიმშილობს. დავით კირკიტაძეს ბრალი გუშინ, 19 დეკემბერს წარუდგინეს, თუმცა სასამართლო პროცესი მომდევნო დღისთვის გადაიდო.
შსს-მ პოლიციელზე თავდასხმის ბრალდებით, 18 დეკემბერს კიდევ ერთი პირი დააკავა. ასევე დააკავეს ორი პირი ოპოზიციაზე თავდასხმის ბრალდებით, ხოლო ერთი პირი შსს-ს ქონების დაზიანების მუხლით.
18 დეკემბრიდან გაერთიანებული ოპოზიცია "უწყვეტ" აქციებს აანონსებს. გრიგოლ ვაშაძის განცხადებით, საქართველოს ხელისუფლებამ,მოპარული არჩევნების შემდეგ მოქალაქეების კონსტიტუციური უფლებები შეზღუდა