NDI-ის კვლევაც ადასტურებს, რომ უმრავლესობას რუსეთთან ურთიერთობას ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაცია ურჩევნია
ფოტო: ნინო აფაქიძე / On.ge
ქვეყნის ევროპული არჩევანი კონსტიტუციაშიც განმტკიცებულია და არაერთი საერთაშორისო და გავლენიანი ორგანიზაციის კვლევითაც დასტურდება.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: სხვების მსგავსად, NDI-ის კვლევაც აჩვენებს, რომ საქართველოს მოქალაქეები კვლავ მტკიცედ უჭერენ მხარს ევროკავშირთან ახლო პოლიტიკურ და ეკონომიკურ თანამშრომლობას.
- კვლევის მიხედვით, საქართველოსა და ევროკავშირს შორის მჭიდრო პოლიტიკური თანამშრომლობის სურვილი მნიშვნელოვნად გაიზარდა.
უმრავლესობას რუსეთთან ახლო ურთიერთობას ევროპული და ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაცია ურჩევნია.
დეტალები: კითხვაზე, რომელ ქვეყნებთან ან გაერთიანებებთან უნდა ჰქონდეს საქართველოს ყველაზე მჭიდრო პოლიტიკური თანამშრომლობა:
- 54% ევროკავშირს პასუხობს;
- 32% — აშშ-ს;
- 14% — თურქეთს;
- 12% — რუსეთს;
- 10% — ნატოს;
- 10% — აზერბაიჯანს.
ევროკავშირის მხარდაჭერა კვლავ მაღალია — 82 %, რაც საქართველოს მოქალაქეების მხრიდან ევროკავშირში გაწევრიანების ურყევ სურვილზე მიუთითებს.
- ევროკავშირთან მჭიდრო პოლიტიკური თანამშრომლობის სურვილი განსაკუთრებით თბილისისა და სხვა ქალაქების მცხოვრებლებში და ახალგაზრდებში გაიზარდა.
- ამავდროულად, კვლევის მიხედვით, მოქალაქეების უმრავლესობას — 52%-ს, ყველაზე მჭიდრო პოლიტიკური და ეკონომიკური თანამშრომლობა ევროკავშირთან სურს.
- 35% კვლავაც ფიქრობს, რომ მთავრობა საკმარისს არ აკეთებს ან არაფერს აკეთებს იმისთვის, რომ საქართველო ევროკავშირში გაწევრიანდეს.
- მეტიც, კვლევის მიხედვით, ქართული ოცნების მხარდამჭერთა მესამედი არ არის დარწმუნებული, რომ მთავრობა ევროკავშირში გაწევრიანებისთვის ყველაფერს აკეთებს.
ნატოს მხარდაჭერა სტაბილურად მაღალია — 73%. რაც შეეხება რუსეთს, ოკუპანტ ქვეყანასთან მჭიდრო პოლიტიკურ თანამშრომლობას კაცები უფრო ემხრობიან, ვიდრე ქალები.
კვლევა აჩვენებს, რომ სხვა ჯგუფებთან შედარებით, ქართული ოცნების მხარდამჭერები ნაკლებად ხედავენ სარგებელს ევროპულ და ევრო-ატლანტიკურ ინტეგრაციაში.
- 26% მიიჩნევს, რომ საქართველომ რუსეთთან ეკონომიკური ურთიერთობები უნდა
შეზღუდოს; - 30% ფიქრობს, რომ ისე დატოვოს, როგორც არის;
- 25% კი ამ ურთიერთობების გაღრმავების მომხრეა.
- ამავდროულად, კვლევის მიხედვით, ახალგაზრდები უფრო მეტად უჭერენ მხარს რუსეთთან ეკონომიკური ურთიერთობების შეზღუდვას.