უნგრეთის პარლამენტმა დაამტკიცა კანონპროექტი, რომელიც უნგრეთის ICC-დან გასვლას ითვალისწინებს
უნგრეთის პარლამენტმა დაამტკიცა კანონპროექტი, რომელიც ითვალისწინებს უნგრეთის გასვლას სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოდან. ინფორმაციას DW ავრცელებს.
უნგრეთის პარლამენტმა დიდი უპირატესობით დაამტკიცა კანონპროექტი, რომელიც ქვეყნის საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოდან (ICC) გასვლის ინიცირებას ითვალისწინებს. სამშაბათს, 20 მაისს, დოკუმენტს მხარი 134-მა დეპუტატმა დაუჭირა, წინააღმდეგ კი 37-მა მისცა ხმა.
კანონის განმარტებით ბარათში ნათქვამია, რომ "უნგრეთი მტკიცედ უარყოფს საერთაშორისო ორგანიზაციების, კერძოდ, სისხლის სამართლის სასამართლოების, პოლიტიკური გავლენის ინსტრუმენტებად გამოყენებას".
უნგრეთი ევროკავშირის პირველი ქვეყანა გახდა, რომელმაც ოფიციალურად დაიწყო სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოდან გასვლის პროცესი.
გადაწყვეტილება ისრაელის პრემიერ-მინისტრის, ბენიამინ ნეთანიაჰუს, ბუდაპეშტში ვიზიტის შემდეგ მალევე მიიღეს. მასზე საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს მიერ გაცემული დაპატიმრების ორდერია გაცემული. უნგრეთმა უარი თქვა მის განხორციელებაზე. საერთაშორისო წესების თანახმად, ICC-დან ოფიციალური გასვლა 12 თვეში ამოქმედდება.
ჰააგაში დაფუძნებული საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლო 1998 წლის რომის სტატუტით დაარსდა და მუშაობა 2002 წელს დაიწყო. მისი იურისდიქცია ვრცელდება მძიმე დანაშაულებზე, მათ შორის გენოციდზე, კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებზე, ომის დანაშაულებსა და აგრესიაზე. დღეისათვის სასამართლოს 124 შტატი შეუერთდა.
2023 წლის მარტში, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ გასცა რუსეთის პრეზიდენტის, ვლადიმერ პუტინის დაპატიმრების ორდერი, უკრაინის ოკუპირებული ტერიტორიებიდან რუსეთში "მოსახლეობის (ბავშვების) უკანონო დეპორტაციის" ბრალდებით. 2024 წელს ისრაელის პრემიერ-მინისტრ ბენიამინ ნეთანიაჰუსა და თავდაცვის მინისტრ იოავ გალანტზე დაპატიმრების ორდერი გაიცა ღაზას სექტორში ომის დანაშაულების ბრალდებით. ამან ისრაელისა და ზოგიერთი დასავლელი პოლიტიკოსის, მათ შორის აშშ-ის ხელმძღვანელობის მხრიდან მწვავე კრიტიკა გამოიწვია.