BIAFF ბათუმის კინოფესტივალი იწყება — სრული პროგრამა და მხარდაჭერის კამპანია
ბათუმის მე-17 საერთაშორისო კინოფესტივალი ბათუმში 18-25 სექტემბერს ჩატარდება. ბათუმის საერთაშორისო კინოფესტივალი 2006 წელს დაარსდა. ფეტივალის ორგანიზატორია ბათუმის ხელოვანთა სახლი "არგანი".
კინოჩვენება კინოთეატრ აპოლოში და ევროპის მოედანზე, ღია ცისქვეშ გაიმართება. კინოფესტივალზე წარმოდგენილი იქნება 30 სრულმეტრაჟიანი მხატვრული და დოკუმენტური ფილმი და 25 მოკლემეტრაჟიანი ფილმი 30-ზე მეტი ქვეყნიდან.
BIAFF წელს ძალიან რთულ ფინანსურ სიტუაციაში იმყოფება — ყველა სახელმწიფო სპონსორმა (საქართველოს კულტურის სამინისტრო, საქართველოს ეროვნული კინოცენტრი, აჭარის კულტურის სამინისტრო, ბათუმის მერია) უარი თქვა BIAFF-ის ფესტივალის დაფინანსებაზე, რაც გასულ წლებში არ მომხდარა.
მიუხედავად ამ სირთულეებისა, BIAFF-ის ფესტივალი რამდენიმე საელჩოს, უცხოელი პარტნიორების მხარდაჭერითა და FUNDRAISING კამპანიის მეშვეობით მაინც ტარდება. კინოფესტივალის დახმარების/დონაციის ფორმების შესახებ ინფორმაცია შეგიძლიათ იხილოთ ბმულზე.
წარმოგიდგენთ კინოფესტივალის სრულ პროგრამას, რომელშიც საკონკურსო და არასაკონკურსო სექციებს გაეცნობით:
BIAFF მხატვრული ფილმების საკონკურსო სექცია
BIAFF მხატვრულ ფილმების საკონკურსო სექციას ხუთი წევრისგან შემდგარი ჟიური შეაფასებს: ლეხ მაიევსკი (პოლონეთი) — ჟიურის თავჯდომარე, კარმენ გრეი (გერმანია), ლაშა ხალვაში, ნინო ბასილია, გელა ბაბლუანი (საქართველო). ამ სექციაში ათი ფილმი იქნება წარმოდგენილი:
1. "19", მანიჯე ჰეკმატი, ირანი/გერმანია, 2022; 75 წთ.
2. "კლონდაიკი", მერინა ერ გორბაჩ, თურქეთი/უკრაინა, 2022; 100 წთ.
3. "კერი", ტაიფუნ პირშელიმოღლუ, თურქეთი/საბერძნეთი/საფრანგეთი, 2022 წ.; 100 წთ.
4. "ცის ნაჭერი", მაიკლ კოხი, შვეიცარია/გერმანია, 2022; 137 წთ.
5. "ქალი – დუმილის კოდექსი", ფრანჩესკო კოსტაბილე, იტალია, 2022; 120 წთ.
6. "ოთხი კედელი", ბაჰმან გობადი, თურქეთი/დიდი ბრიტანეთი, 2021 წ.; 114 წთ.
7. "ხანმოკლე შეხვედრები", რომედ უაიდერი, შვეიცარია, ლუქსემბურგი, 2022 წ., 85 წთ.
8. "ქადაგება თევზთან", ჰილალ ბაიდაროვი, აზერბაიჯანი, მექსიკა, შვეიცარია, თურქეთი, 2022 წ.; 90 წთ
9. "ჯოგის იმუნიტეტი", ადილხან იერჟანოვი, ყაზახეთი/საფრანგეთი, 2021; 94 წთ.
10. "ჩემი ოთახი", სოსო ბლიაძე, საქართველო, გერმანია, 2022 წ., 107 წთ.
BIAFF მოკლემეტრაჟიანი ფილმების საკონკურსო სექცია
BIAFF მოკლემეტრაჟიან ფილმებს სამი წევრისგან შემდგარი ჟიური შეაფასებს: ზურაბ ცინცქილაძე (საქართველო), ილეანა სტანკულესკუ (რუმინეთი), თორნიკე გოგრიჭიანი (საქართველო). ამ სექციაში წარმოდგენილი იქნება ოცი ფილმი:
1. "აქსელი", ლევან უჩანეიშვილი, საქართველო, 2022 წ.; 30 წთ.
2. "აღდგომა", ნიკოლოზ ვერძაძე, საქართველო, 2022 წ.; 25 წთ.
3. "ჩემი მეგობარი ანდრო", კატალინა ბაქრაძე, საქართველო, 2022 წ.; 14 წთ.
4. "რონინის აღსარება", გიორგი ხუხუნაიშვილი, საქართველო, 2022 წ.; 10 წთ.
5. "დაპირების გარეშე", თათი ბარამია, საქართველო, 2022 წ.; 13 წთ.
6. "ზებრა", სანდრო ნავერიანი, საქართველო, 2022 წ.; 12 წთ.
7. "და შემდეგ ისინი ზღვას წვავენ", მაჯიდ ალ-რემაიჰი, კატარი, 2021 წ.; 12 წთ.
8. "კონჩერტინა", გაბრიელ გონსალეს აკოსტა, მექსიკა, 2022 წ.; 13 წთ.
9. "კურუპირა და ბედის მანქანა", ჟანაინა ვაგნერი, საფრანგეთი/ბრაზილია, 2021; 25 წთ.
10. "ეშმაკი", იან ბუინოვსკი, პოლონეთი, 2022; 19 წთ.
11. "არაჩვეულებრივი ცხოვრება", ჰანა ჯალალი, უკრაინა/ირანი, 2022 წ. 15 წთ.
12. "აქ სიმშვიდეა", ნოვრუზ ჰიკმეტი/ოლენა პოდოლიანკო, უკრაინა, 2022 წ.; 12 წთ.
13. "ხადიგა", მორად მოსტაფა, ეგვიპტე, 2022 წ.; 20 წთ.
14. "წარმოუდგენლად მსუბუქი", ანტიმო კამპანილე, იტალია, 2021; 15 წთ.
15. "მოუნ ო", მაქსიმ ჟან-ბატისტი, ბელგია/საფრანგეთის გვიანა/საფრანგეთი, 2022 წ.; 16 წთ.
16. "აქ სანახავი არაფერია", ნიკოლას ბუჩესი, პორტუგალია, 2022; 16 წთ.
17. "ქსერქსეს ტახტზე", ევი კალოგიროპულუ, საბერძნეთი, 2022 წ. 15 წთ.
18. "სასწორი", ჯოზეფ პირსი, საფრანგეთი / დიდი ბრიტანეთი / ბელგია / ჩეხეთი, 2022; 15 წთ.
19. "დროის მანძილი", კარლოს ორმენო პალმა, პერუ, 2021; 19 წთ.
20. "ვირთხა", ჟანტემირ ბაიმუხამედოვი, ყაზახეთი, 2022; 28 წთ.
დიდოსტატთა კოლექცია
1. "ტორი და ლოკიტა", ჟან-პიერ დარდენ/ ლუკ დარდენი, ბელგია/საფრანგეთი, 2022; 88 წთ.
2. "მშვიდობით ლეონორა", პაოლო ტავიანი, იტალია, 2022 წელი, 90 წთ.
3. "ბრიჯიტ ბარდო სამუდამოდ", ლეხ მაჟევსკი, პოლონეთი, 2021; 122 წთ.
4. "იო", იერჟი სკოლიმოვსკი, პოლონეთი/იტალია, 2022 წ., 86 წთ.
5. "სევდის სამკუთხედი", რუბენ ოსტლუნდი, შვედეთი/გერმანია/საფრანგეთი/დანია, 2022 წ., 142 წთ.
6. "ლიეტუვაში მოგზაურობის მემუარები", იონას მეკასი, ლიტვა/აშშ, 1972 წ.; 82 წთ.
ფოკუსი უკრაინა
1. "მარიუპოლი 2" მანტას კვედარავიჩიუსი /ჰანა ბილობროვა, ლიეტუვა/საფრანგეთი/გერმანია, 2022; 112 წთ.
2. "რეფლექსია", ვალენტინ ვასიანოვიჩი, უკრაინა, 2021 წ., 125 წთ.
3. "ერთი დღე უკრაინაში", ვოლოდიმირ ტიხი, უკრაინა/პოლონეთი, 2022 წ., 77 წთ.
4. "კლონდაიკი", მერინა ერ გორბაჩ, თურქეთი/უკრაინა, 2022; 100 წთ.
ქართული პანორამა
1. "მეოთხე ბრაიტონი", ლევან კოღუაშვილი, საქართველო/აშშ, 2021 წ.; 90 წთ.
2. "ნაწერები დამწვარი დღიურიდან", გიო მგელაძე, საქართველო/ნეპალი/იტალია/აშშ, 2022 წ.; 67 წთ.
3. "მუშკეტერების თბილისი", გიორგი ჭუმბურიძე, საქართველო, 2022 წ., 58 წთ.
4. "ქიმიური ქორწინება", ნინო ბასილია, საქართველო/გერმანია, 2022 წ., 80 წთ.
5. "კაზუს ბელი", მასიეჟ მასიეჟოვსკი, პოლონეთი, 2022; 70 წთ.
6. "პაპანაქება", თორნიკე გოგრიჭიანი, საქართველო, 2021; 24 წთ
7. "ომს მიღმა", მერცია ქუთათელაძე, საქართველო, 2022; 8 წთ.
8. "ინციდენტი", ამირან ქავთარაძე, საქართველო, 2022; 15 წთ.
8. "მრავალჟამიერი", ელდარ შენგელაიას მოკლემეტრაჟიანი ფილმების კრებული, საქართველო, 2022, 58 წთ.