თუ EU-მა არ მოგვანიჭა კანდიდატის სტატუსი, ვინ იქნება ამით გახარებული? მხოლოდ რუსეთი! — ღარიბაშვილი
პრემიერმინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა ბრატისლავაში, გლობალური უსაფრთხოების ფორუმის ფარგლებში გამართულ პანელურ დისკუსიაზე განაცხადა, რომ თუ ევროკავშირი საქართველოს კანდიდატი ქვეყნის სტატუსს არ მიანიჭებს, ამით გახარებული მხოლოდ რუსეთი იქნება.
"კანდიდატის სტატუსის მონიჭება არ ნიშნავს წევრობის მინიჭებას, რაზეც გეთანხმებით და მითქვამს კიდეც. ამიტომ, არ უნდა გვეშინოდეს ამ ახალი დემოკრატიების საქართველოს, მოლდოვისა და უკრაინის, ასეთი შეგულიანების, ასეთი მოტივაციის.
წარმოვიდგინოთ, რომ ევროკავშირმა არ მოგვანიჭა კანდიდატის სტატუსი, ვინ იქნება ამ გადაწყვეტილებით გახარებული? მხოლოდ რუსეთი! ვნახოთ, რა გზავნილს ვუგზავნით ჩვენი რეგიონის ქვეყნებს და სხვებს: ეს ქვეყნები ერთგულნი არიან, რეფორმებს ახორციელებენ, ასოცირების შეთანხმებებს აფორმებენ, უვიზო მიმოსვლის რეჟიმი გააჩნიათ, რაც ხელშესახები შედეგია და რომელსაც ჩვენი მოქალაქეები იყენებენ და მადლობელნი არიან — თავისუფალ სავაჭრო შეთანხმებას აწერენ ხელს, განაცხადს აკეთებენ და რა? ევროკავშირი იღებს გადაწყვეტილებას, რომ ეს სიმბოლური და აზრიანი სტატუსი მათ არ მიანიჭოს", — განაცხადა მან.
მისივე თქმით, ეს შეცდომა იქნება და ევროპელი მეგობრები უნდა დაარწმუნონ, რომ სამივე ქვეყანას მიანიჭონ კანდიდატის სტატუსი.