სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა ინსპექტორის სამსახურის ვებგვერდიდან ყველა ინფორმაცია წაშალა — თოლორაია
ფოტო: სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური
ყოფილი სახელმწიფო ინსპექტორის, ნინო თოლორაიას განცხადებით, სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა ინსპექტორის სამსახურის ვებგვერდიდან, რომელიც მხოლოდ საგამოძიებო მიმართულებისთვს იყო შექმნილი, ყველა ინფორმაცია წაშალა.
"სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის მიერ 2 წლის განმავლობაში საგამოძიებო მიმართულებით განხორციელებული საქმიანობის ამსახველი ანგარიშიები, ინფორმაცია კონკრეტული სისხლის სამართლის საქმეების შესახებ, სტატისტიკური მონაცემები, კვლევები, შეხვედრები (მათ შორის, საერთაშორისო შეხვედრები). გეგონება ვებგვერდს მტრის ურდომ გადაუარა. ამ დროს, საქართველოს პარლამენტი დღემდე გვიმტკიცებს, რომ სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური არ გაუუქმებია, იგი მხოლოდ გარდაქმნა", — წერს თოლორაია.
მისივე თქმით, არ ახსენდება შემთხვევა, რომ ახალ ხელმძღვანელს წინა ხელმძღვანელის დროს სამსახურის საქმიანობის ამსახველი ინფორმაცია წაეშალოს. თოლორაია წერს, რომ მის მიმართ უპატივცემულობას შეჩვეულია, თუმცა ეს უპატივცემულობაა იმ სამსახურის მიმართ, რომელიც პარლამენტმა შექმნა, ასევე, ამ სამსახურის თანამშრომლებისა და იმ საერთაშორისო პარტნიორების მიმართ, რომლებიც სამსახურს განვითარებაში ეხმარებოდნენ.
"შეგახსენებთ, რომ დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმი ამ ქვეყანაში საქართველოს პარლამენტმა 2019 წელს შექმნა და არა 2022 წელს (როგორც ესა წარმოჩენილია ამ ვებგვერდზე). ამ ინფორმაციის წაშლით, ამ ქვეყნის ისტორიაში სამსახურის გაუქმების ეს სამარცხვინო ფაქტი მაინც არ წაიშლება, მაგრამ თქვენ შეგეძლოთ მეტად ღირსეულად დაგეწყოთ ამ უწყების გადაბარებაც და მართვაც. გულწრფელად ვწუხვარ იმ კომპლექსების გამო, რომელსაც შეუპყრიხართ", — აღნიშნავს ის.
თოლორაია წერს, რომ საქმის კურსში იმ საერთაშორისო ორგანიზაციების ჩაყენებას აპირებს, რომელთა დახმარებითაც ეს ვებგვერდი შეიქმა და რომელთა მხარდაჭერით განხორციელებული პროექტებიც შესახებაც საიტზე ინფორმაცია თავსდებოდა.