10 ათასობით პატიმარი ჰყავს უკრაინულ ციხეებში, მგონი, ჯობია, მეტი ყურადღება მათ დაუთმოს — კობახიძე დენისოვაზე
ქართული ოცნების თავმჯდომარის, ირაკლი კობახიძის განცხადებით, უკრაინის ომბუდსმენს ათი ათასობით პატიმარი ჰყავს უკრაინულ ციხეებში და "ჯობია, მეტი ყურადღება დაუთმოს". ამის შესახებ მან პარლამენტში ჟურნალისტებთან ისაუბრა.
"ომბუდსმენს ჰყავს 10 ათასობით პატიმარი უკრაინულ ციხეებში და მე მგონი, ჯობია, რომ მეტი ყურადღება დაუთმოს იმ პატიმრებს, რომლებიც ამ სახელმწიფოს სასჯელაღსრულების სისტემაში არიან.
თან ჩამოვყალიბდეთ ერთ რამეზე, ეს კაცი უკრაინის მოქალაქეა თუ მესამე პრეზიდენტი? მე მგონი, არცერთია და გეტყვით, რატომ — ყველამ ვიცით, რას ნიშნავს მისი უკრაინის მოქალაქეობა და შეაწუხა ეს ქვეყანაც მთელი ეს წლებია და მეორე, რაც შეეხება მის მესამე პრეზიდენტობას, არავითარი სიმბოლო პრეზიდენტის ინსტიტუტის ის არ არის, რადგან ის ამ თანამდებობას იყენებდა უკიდურესად ბოროტად", — აცხადებს ის.
უკრაინის სახალხო დამცველს ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის სანახავად არ უშვებენ. ამ თემაზე დასმული კითხვის პასუხად, ბრეგაძე აცხადებს, რომ გლდანის #18 დაწესებულება სამკურნალოა და თავს იკავებენ შეუშვან ის ადამიანები, ვისაც საქართველოს კანონმდებლობით ამის უფლება არ აქვს.