საქართველოში პირველად ტრანსი ქალის გენდერი სამართლებრივად აღიარეს
ფოტო: Shutterstock/StudioLaska
საქართველოში პირველად ტრანსი ქალის მოთხოვნა, რომ გენდერის შესახებ დოკუმენტში ჩანაწერი მამრობითიდან მდედრობითით შეეცვალა, დაკმაყოფილდა. ინფორმაციას ამის შესახებ ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერი ჯგუფი ავრცელებს. WISG-ის იურისტის, ქეთი ბახტაძის ინფორმაციით, ტრანსგენდერ ქალს გაკეთებული ჰქონდა სქესის შეცვლის ოპერაცია, რის შემდეგაც იუსტიციის სახლს მიმართა და დოკუმენტებში მდედრობითი სქესი ჩაუწერეს. ბახტაძის თქმით, ამ კონკრეტული შემთხვევით დადასტურდა პრაქტიკა, რომ იუსტიციის სამინისტრო ტრანსგენდერი ადამიანების გენდერს სამართლებრივად მხოლოდ სქესის შეცვლის ოპერაციის ჩატარების შემდეგ აღიარებს.
"ეს არის პრაქტიკა, რომელსაც არ აქვს საკანონმდებლო საფუძველი და ადმინისტრაციული მექანიზმი ამის არ არსებობს. იუსტიციის სამინისტრო აქამდე აჟღერებდა ზეპირად, რომ ადამიანი თუ ჩაიტარებს ოპერაციას, მის გენდერს სამართლებრივად ვაღიარებთო. ამ კონკრეტულ სიტუაციაში დადასტურდა, უბრალოდ, ეს პრაქტიკა, მაგრამ არსად წერია, რომ ამ შემთხვევაში ნამდვილად შეიცვლება სქესის მარკერი და შეგვეძლო, მხოლოდ ზეპირად წარმოგვედგინა, რასაც სამინისტრო ამბობდა", — ამბობს იურისტი.
ქეთი ბახტაძე აღნიშნავს, რომ ეს არის მახინჯი პრაქტიკა და საჭიროა კანონი, ადმინისტრაციული მექანიზმი, რადგან დოკუმენტებში გენდერის მარკერის შეცვლის პროცედურის ვადებიც კი არ არის კანონით გაწერილი. მისი თქმით, ტრანსგენდერი ქალი უწყების ამ გადაწყვეტილებას 4 თვის მანძილზე ელოდა.
"ეს პრაქტიკა ვერ ხედავს იმ ადამიანებს, რომლებსაც არ შეუძლიათ, არ სურთ, ფული არ აქვთ ან ჯანმრთელობა არ უწყობთ ხელს, რომ ჩაიტარონ სქესის კვლავ მინიჭების ქირურგიული პროცედურები. შესაბამისად, ეს პრაქტიკა ადამიანის უფლებებზე დაფუძნებული არ არის, უხეშად ერევა ადამიანის პირად ცხოვრებაში, სხეულის ავტონომიაში და ერთგვარად დისკრიმინაციულია იმ თვალსაზრისით, რომ იმ ტრანსგენდერი ადამიანების გენდერის სამართლებრივ აღიარებას არ ითვალისწინებს, რომლებსაც ოპერაცია არ ჩაუტარებიათ", — აცხადებს ქეთი ბახტაძე.
On.ge დაუკავშირდა ტრანსგენდერ ქალს, რომელიც, როგორც ჩვენთვის ცნობილია, პირველია საქართველოში, ვისაც დოკუმენტებში უწერი შესაბამისი გენდერი. ის ამბობს, რომ სამინისტროს გადაწყვეტილება მის ცხოვრებაში ბევრ რამეს შეცვლის.
"სახელი მქონდა შეცვლილი და სახელის შეცვლა პრობლემას არ წარმოადგენს, მაგრამ როდესაც გაქვს პირადობა ქალის სახელით და სქესში გიწერია მამრობითი, შეიძლება ბევრი ამას არ დააკვირდეს, თუმცა როცა გიწევს, იქირავო ბინა და შენში შეაქვთ ეჭვი... იგივე არის დამსაქმებელთან, ბანკში როდესაც წარადგენ პირადობას, უკვე აღარ გიწევს მათი უცნაური გამოხედვების, დაჟინებული მზერის ატანა. ჩემს შემთხვევაში, ოპერაცია იყო აუცილებლობით განპირობებული, საკუთარ თავს ყოველთვის აღვიქვამდი გოგოდ, შესაბამისად ყოველთვის მქონდა მოთხოვნილება, რომ ბოლომდე მიმეყვანა ჩემ მიერ დასახული მიზანი და ბოლომდე მომეყვანა ჩემი ვიზუალი შესაბამისობაში ჩემს გენდერულ იდენტობასთან", — გვეუბნება ტრანსგენდერი ქალი.
WISG-ის იურისტი კი ამბობს, რომ ორგანიზაცია ამჟამად ელოდება გენდერის სამართლებრივი აღიარების შესახებ სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებას ორი ქართველი ტრანსი კაცის საქმეზე.
განახლება: მოგვიანებით სახელმწიფო სერვისების სააგენტომ გაავრცელა განცხადება, სადაც აღნიშნულია, რომ "ქირურგიული ჩარევით ბიოლოგიური სქესის შეცვლას, ტრანსგენდერის სამართლებრივი აღიარების მოპოვებასთან არანაირი კავშირი არ აქვს".
მათი განმარტებით, სააქტო ჩანაწერში ცვლილების შეტანა 1998 წლიდან რეგულირდება სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ საქართველოს კანონით და "უკვე არსებობს პრაქტიკა", როცა ქირურგიული ჩარევით სქესის შეცვლის საფუძველზე, შესაბამის სააქტო ჩანაწერში სქესის აღნიშვნა განხორციელებულა
"კერძოდ, თუ მოქალაქე სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოში წარმოადგენს შესაბამისი სამედიცინო დაწესებულების მიერ გაცემულ დოკუმენტს მისი ბიოლოგიური სქესის შეცვლასთან დაკავშირებით, მაშინ ამ პირს უფლება აქვს, მოქმედი კანონმდებლობის თანახმად მოითხოვოს გვარი/სახელის შეცვლა და შესაბამის სააქტო ჩანაწერებში სქესის აღნიშვნასთან დაკავშირებით ცვლილების შეტანა", — წერია უწყების განცხადებაში.