მეამაყება, რომ ვარ ყველა იმ ადამიანის დამცველი, ვისი დაცვაც ხელისუფლებას ასე ძალიან არ უნდა — ლომჯარია
ფოტო: სახალხო დამცველი / FB
სახალხო დამცველის, ნინო ლომჯარიას განცხადებით, იგი ყველას დამცველია, მათ შორის, ნაციონალური მოძრაობისა და იმ ადამიანებისა, რომელთა დაცვაც "ხელისუფლებას ასე ძალიან არ უნდა". ასე ეხმაურება ის ქართული ოცნების კრიტიკას ენმ-ს თავმჯდომარის, ნიკა მელიას დაპატიმრების შესახებ მის მიერ გაკეთებული განცხადების გამო.
"მე ვარ, მათ შორის, ნაციონალური მოძრაობის დამცველი. იმიტომ, რომ სახალხო დამცველი, უპირველეს ყოვლისა, უნდა იცავდეს იმ ადამიანებს, ვისაც ყველაზე მეტად სჭირდება დაცვა. მე ვფიქრობ, რომ დღეს ოპოზიციას, განსაკუთრებით, ნაციონალურ მოძრაობას სჭირდება დაცვა. რა თქმა უნდა, მე ვადასტურებ, მეამაყება ის, რომ ვარ ყველა ადამიანის დამცველი, მათ შორის, იმ ადამიანებისა, რომელთა დაცვაც ხელისუფლებას ასე ძალიან არ უნდა და რის გამოც, ასე ებრძვიან სახალხო დამცველსაც", — ამბობს ლომჯარია.
ომბუდსმენმა ნიკა მელიას დაპატიმრების შესახებ დღეს განცხადება გაავრცელა. მან თქვა, რომ გასაბჭოებიდან 100 წლის თავზე არაფერი იმაზე სამარცხვინო არ შეიძლებოდა მომხდარიყო, როგორც ოპოზიციური პარტიის ოფისის დარბევა. სახლახო დამცველი გააკრიტიკა ქართულმა ოცნებამ. მმართველი გუნდის დეპუტატმა, გია ვოლსკიმ ნინო ლომჯარია "ნაცდამცველად" მოიხსენია და თქვა, რომ "ჯობია, ლომჯარიამ ამ ემოციურ შეძახილებს თავი დაანებოს".