ქალები ჩრდილში — ნახეთ ცნობილი ქართველი ქალების თანამედროვე ილუსტრაციები
ფოტო: ჰიუ ჩარლზ ანდერსონი
უმეტესად, როცა სხვადასხვა დარგში წარმატებული ადამიანების შესახებ ვიგებთ, მათ ისტორიებს ვეცნობით, მათ შესახებ გვასწავლიან ან მათი შემოქმედებით დაინტერესებას გვირჩევენ, ასეთ დროს მხოლოდ კაცებს მოიაზრებენ ხოლმე: იქნება ეს მეცნიერება თუ ხელოვნება, პოლიტიკა თუ ისტორია, ძირითადად სწორედ კაცების გამოცდილებების, მიღწევებისა და წარმატების შესახებ ვიცით.
ნუთუ კარგი მწერლები, მხატვრები თუ მომღერლები მხოლოდ კაცები არიან? ან თუნდაც დღეს ნებისმიერ სფეროში დასაქმებული ადამიანები მათზე დაკისრებულ მოვალეობას კარგად მხოლოდ მათი გენდერული ნიშნის გამო ასრულებენ? ალბათ, უმეტესობა შევთანხმდებით, რომ არა, მაგრამ მაშინ რატომ ვიცით ასე ძალიან ცოტა იმ ქალების შესახებ, რომლებმაც ნამდვილად ბევრი მნიშვნელოვანი რამ გააკეთეს თუ შექმნეს?
მთელი მსოფლიოს მსგავსად, ეს მდგომარეობა არც ქართული კულტურისთვისაა უცხო. საქართველოს ისტორიას არაერთი მნიშვნელოვანი ქალი ახსოვს, თუმცა რამდენიმე გამონაკლისის გარდა, მათზე ცოტა თუ გვსმენია.
ქართველმა არტისტმა ჰიუ ჩარლზ ანდერსონმა, რომელიც თავის ილუსტრაციებს ინსტაგრამზე აქვეყნებს, გადაწყვიტა, რომ სწორედ ასეთი ქალების თანამედროვე ილუსტრაციები შეექმნა, რომლებსაც, მისი აზრით, საზოგადოების დიდი ნაწილი სათანადოდ არ იცნობს.
"აქამდე ხშირად ვხატავდი სხვადასხვა ცნობილი ფილმისა თუ სერიალის ჩემს საყვარელ გმირ ქალებს. ერთ დღესაც კი გავიფიქრე, რატომ მხოლოდ უცხოელები, ბევრი ქართველი ქალია, რომელიც ჩვენი კულტურისთვის მნიშვნელოვანია, მაგრამ არც მე და არც სხვები შესაბამისად არ ვაფასებთ. ჰოდა, მათი დახატვა გადავწყვიტე", — ამბობს ჰიუ ჩარლზ ანდერსონი On.ge-სთან ინტერვიუში.