გიორგი მიქაუტაძე: წარმოუდგენელია, საკანონმდებლო დონეზე სიის შეცვლის ვალდებულება გაიწეროს
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივნის გიორგი მიქაუტაძის განცხადებით, წარმოუდგენელია, საკანონმდებლო დონეზე უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების სიის შეცვლის ვალდებულება გაიწეროს. საბჭოს მდივანი ანა დოლიძისა და ნაზი ჯანეზაშვილის საკანონმდებლო ინიციატივას გამოეხმაურა, რომლითაც მოსამართლეების ამჟამინდელი სია, საკანონმდებლო დონეზე სრულად უნდა შეიცვალოს.
"ეს ნონსენსია", — ამბობს საბჭოს მდივანი და განმარტავს, რომ არ შეიძლება კონკრეტული ადამიანები საკანონმდებლო რეგულაციაში მოიაზრებოდნენ.
მიქაუტაძის თქმით, უახლოეს მომავალში გაიმართება ფართო ჩართულობით სამუშაო შეხვედრა, სადაც კრიტერიუმებს დააზუსტებენ. მანვე დაამატა, რომ კრიტერიუმებთან დაკავშირებით ინიციატივები საბჭოს მოსამართლე წევრებსაც ექნებათ.
"თუ შემუშავდება სხვა კრიტერიუმები უზენაეს სასამართლოსთან მიმართებით, ჩვენ მზად ვართ, დასახელებული ათი კანდიდატი და სხვებიც თუ იქნება, დაექვემდებაროს ნებისმიერ კრიტერიუმს, რაც იქნება შემოთავაზებული. სიის შეცვლის ან გაწვევის პროცედურა კანონმდებლობით გაწერილი არ არის".
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევასთან დაკავშირებით ხვალ, 15 იანვარს იუსტიციის საბჭოს არამოსამართლე წევრი, ანა დოლიძე პარლამენტში საკანონმდებლო წინადადებას შეიტანს.
"მივესალმებით, რომ სია შეჩერდა საქართველოს პარლამენტში, გაჩერება არი ჩვენი და ხალხის გამარჯვება. ეს ბრძოლა მე და ნაზიმ [ჯანეზაშვილმა] ჯერ კიდე 2 წლის წინ დავიწყეთ. კარგია, რომ ბევრი გვიერთდება".