ოპოზიციის აქციისას პოლიციის ავტომანქანის დაზიანების ბრალდებით ერთი პირი დააკავეს
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აცხადებს, რომ ინაუგურაციის პარალელურად, 16 დეკემბერს, კახეთში მომხდარ ინციდენტში მონაწილე კიდევ ერთი პირი დააკავეს.
უწყების ცნობით, დაკავებულია 1960 წელს დაბადებული პირი, რომელიც თბილისში აიყვანეს. გამოძიების ვერსიით, ბრალდებულმა სოფელ ველისციხესთან პოლიციის ავტომანქანა დააზიანა.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს, რაც სხვისი ნივთის დაზიანებას გულისხმობს. უწყების ინფორმაციით, გრძელდება ინციდენტების ამსახველი ვიდეომასალის შესწავლა.
იმავე აქციის მონაწილე დააკავეს გუშინ, 18 დეკემბერს, გარდაბნის რაიონში დააკავეს, პოლიციელზე თავდასხმის ბრალდებით.
17 დეკემბერს კი ნაციონალური მოძრაობის პოლიტსაბჭოს წევრი, დავით კირკიტაძე დააკავეს. კიკრიტაძეს ველისციხეში მომხდარი ინციდენტის დრო პოლიციელზე თავდასხმა, ფიზიკური შეურაცხყოფა და ქონების დაზიანება ედება ბრალად. პოლიტიკოსი დანაშაულს არ აღიარებს და შიმშილობს.
დავით კირკიტაძის მხარდასაჭერად დღეს, 19 დეკემბერს გაერთიანებული ოპოზიციის წევრებმა აქცია გამართეს გურჯაანის რაიონულ სასამართლოსთან.
გაერთიანებულმა ოპოზიციამ 18 დეკემბრიდან "უწყვეტი" აქციები დააანონსა. გრიგოლ ვაშაძის განცხადებით, საქართველოს ხელისუფლებამ მოპარული არჩევნების შემდეგ მოქალაქეების კონსტიტუციური უფლებები შეზღუდა.