აშშ ვენესუელას მოუწოდებს ქვეყნიდან გააძევოს ჯაშუშობაში ეჭვმიტანილი ჩინეთის, რუსეთის, ირანის და კუბის მოქალაქეები და ნავთობთან დაკავშირებით მხოლოდ აშშ-თან ითანამშრომლოს
ტრამპის ადმინისტრაციამ ვენესუელის დროებით პრეზიდენტ დელსი როდრიგესს აცნობა, რომ რეჟიმმა თეთრი სახლის მოთხოვნები უნდა შეასრულოს იქამდე, სანამ მას ნავთობის დამატებით მოპოვებაზე ნებართვა მიეცემა. ამის შესახებ ინფორმაციას ABC News ავრცელებს.
Axios-ის ცნობით, ვენესუელამ ქვეყნიდან უნდა გააძევოს ჯაშუშობაში ეჭვმიტანილი ჩინელი, რუსი, ირანელი და კუბელი პირები და შეწყვიტოს მათთან ეკონომიკური კავშირები.
მეორე მოთხოვნაა, რომ ვენესუელა ნავთობის წარმოებაში ექსკლუზიურად აშშ-სთან პარტნიორობას უნდა დასთანხმდეს და ნავთობის გაყიდვისას უპირატესობა ამერიკას მიანიჭოს.
ABC News-ის ერთ-ერთი წყაროს თქმით, სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ ორშაბათს, დახურულ ბრიფინგზე, კონგრესმენებს უთხრა, რომ მისი აზრით, აშშ-ს შეუძლია ვენესუელაზე ზეწოლის გაძლიერება, რადგან ქვეყანას არსებული ნავთობტანკერები უკვე სავსე აქვს. რუბიომ ასევე აღნიშნა, რომ აშშ-ის შეფასებით, კარაკასს მხოლოდ რამდენიმე კვირა აქვს დარჩენილი, სანამ ნავთობის მარაგების გაყიდვის გარეშე ფინანსურად გაკოტრდება.
ცნობისთვის, ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი დონალდ ტრამპმა სოციალურ ქსელში დაწერა, რომ ვენესუელის დროებითი ხელისუფლება აშშ-ის 30-დან 50 მილიონ ბარელამდე მაღალი ხარისხის სანქცირებულ ნავთობს გადასცემს. მისივე განმარტებით, აღნიშნული ნავთობი საბაზრო ფასად გაიყიდება და მიღებულ თანხებს თავად დონალდ ტრამპი გააკონტროლებს.
- ჩინეთი აშშ-ის მოუწოდებს, დაუყოვნებლივ გაათავისუფლოს პრეზიდენტი მადურო და მისი მეუღლე
- სალომე ზურაბიშვილი: ვნახეთ ვენესუელაში, ვუყურებთ რა ხდება ირანში, ყველგან, სადაც ხალხი დაპყრობილია რეჟიმის მიერ... ბოლოს მაინც ხალხი იმარჯვებს