ორშაბათს, 5 იანვარს, ფიცი ასევე დადო გასული წლის მაისში არჩეულმა 283-მა დეპუტატმა. მათგან მხოლოდ მცირე ნაწილი მიეკუთვნება ოპოზიციას — ოპოზიციის უმეტესობამ, განსაკუთრებით ნობელის პრემიის ლაურეატის მაჩადოს ხელმძღვანელობით მოქმედმა ფრთამ, არჩევნებს ბოიკოტი გამოუცხადა. ერთადერთი დეპუტატი, რომელიც სხდომას არ ესწრებოდა, იყო პირველი ლედი სილია ფლორესი, რომელიც აშშ-ში პატიმრობაში იმყოფება.
- 2025 წლის ნობელის პრემია მშვიდობის დარგში მარია მაჩადოს მიენიჭა
- მარია მაჩადო: ნობელის პრემიას ვენესუელის ტანჯულ ხალხს და პრეზიდენტ ტრამპს ვუძღვნი
ცნობისთვის, მადუროს ბრალად ედება კოკაინის ტრეფიკინგის ქსელის ხელმძღვანელობა, რომელიც ძალადობრივ ჯგუფებთან, მათ შორის მექსიკის სინალოას და ზეტას კარტელებთან, კოლუმბიის FARC-ის მეამბოხეებთან და ვენესუელის კრიმინალურ დაჯგუფება "ტრენ დე არაგუასთან" თანამშრომლობდა.
მას ოთხი სისხლის სამართლის ბრალდება აქვს წაყენებული: ნარკოტერორიზმი, კოკაინის იმპორტის მიზნით შეთქმულება, ასევე ავტომატური იარაღისა და დამანგრეველი მოწყობილობების ფლობა.
მადურო წლებია უარყოფს ამ ბრალდებებს და აცხადებს, რომ ისინი ვენესუელის მდიდარი ნავთობის რესურსების ხელში ჩაგდებისკენ მიმართული იმპერიალისტური გეგმების საფარია.
შეგახსენებთ, აშშ-ს პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა 3 იანვარს განაცხადა, რომ ვენესუელის პრეზიდენტი ნიკოლას მადურო და მისი მეუღლე დააკავეს და ქვეყნიდან ვერტმფრენით აშშ-ში გადმოიყვანეს მას შემდეგ, რაც აშშ-მა კარაკასზე "მასშტაბური დარტყმები" განახორციელა.
- ნიკოლას მადურო: მე უდანაშაულო ვარ, მე წესიერი ადამიანი ვარ, მე კვლავ ჩემი ქვეყნის პრეზიდენტი ვარ
- შალვა პაპუაშვილი: ამ დღეებში კვლავ დავინახეთ იმ ადამიანების ჯგუფი, რომლებიც ჯერ მაიდანს, შემდეგ ნეპალს, ახლა კი ვენესუელას ნატრულობენ