რას ფიქრობს მოსახლეობა მთავრობაზე, პრეზიდენტსა და პარლამენტზე
ამას ND-ის ახალი გამოკითხვის შედეგებიდან ვიგებთ.
- კვლევა აჩვენებს, რომ ფასების ზრდა, სამუშაო ადგილები და სიღარიბე კვლავ ყველაზე დიდი გამოწვევებია.
დეტალები: პრეზიდენტისა და პრემიერის საქმიანობის შეფასება წინა კვლევებთან შედარებით სტაბილურია, პარლამენტის საქმიანობის ნეგატიური შეფასება კი ოდნავ გაიზარდა.
- პრეზიდენტს 41% აფასებს საშუალოდ, 28% — ცუდად, 17% — კარგად.
- პრემიერმინისტრს 31% საშუალოდ, 28% — ცუდად, 30% — კარგად.
- პარლამენტს კი 40% საშუალოდ, 37% — ცუდად, 13% — კარგად.
მთავრობა: რაც შეეხება უშუალოდ მთავრობას, საქმიანობის შეფასების დადებითი მაჩვენებელი შემცირებულია და 43% არის, ამდენივე აფასებს უარყოფითადაც.
- მთავრობის შეფასება გაუარესებულია ახალგაზრდებს შორის და სოფლის ტიპის დასახლებებში.
პრეზიდენტი: სალომე ზურაბიშვილის საქმიანობის შეფასების დადებითი მაჩვენებელი ყველაზე მაღალი ახალგაზრდებსა და ქართული ოცნების მხარდამჭერებს შორისაა.
პარლამენტი: საკანონმდებლო ორგანოსადმი დამოკიდებულება პარტიულ სიმპათიებთან არის კავშირში — ქართული ოცნების მხარდამჭერთა უმეტესობა პარლამენტის საქმიანობას დადებითად აფასებს, ხოლო ოპოზიციის მხარდამჭერთა უმრავლესობა — უარყოფითად.
- მოსახლეობის უმრავლესობის, 51%-ის აზრით, პარლამენტის წევრები მათნაირი ადამიანების შეხედულებებს არ ითვალისწინებენ.
- ასევე, უმეტესობა, 39% ფიქრობს, რომ პარლამენტი თავის ფუნქციებს ეფექტურად ვერ ასრულებს.
- ქართული ოცნების მხარდამჭერთა უმრავლესობა მიიჩნევს, რომ პარლამენტი მთავრობას ეფექტურად უწევს ზედამხედველობას, მათთვის მნიშვნელოვან საკითხებზე მუშაობს და რეგულარულად ეკონტაქტება ხალხს, დანარჩენი მოსახლეობა ამა მოსაზრებებს არ იზიარებს.