ზელენსკი აცხადებს, რომ სამშვიდობო შეთანხმების მიღწევამდე რუსეთმა ჯარები უნდა გაიყვანოს
ფოტო: Gleb Garanich/Reuters
ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ლვოვში თურქეთის პრეზიდენტთან და გაეროს გენერალურ მდივანთან გამართულ შეხვედრაზე ისაუბრა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: უკრაინა სამშვიდობო შეთანხმებაზე საუბარს მხოლოდ მას შემდეგ გეგმავ, რაც რუსეთი უკრაინის ოკუპირებულ ტერიტორიებს დატოვბს.
- აქამდე ზელენსკიმ არა ერთხელ შესთავაზა რუსეთის პრეზიდენტს, ვლადიმერ პუტინს პირისპირ შეხვედრა, წინასწარი პირობების გარეშე.
- რეჯეფთაიფ ერდოღანი უკრაინაში ვიზიტამდე, 5 აგვისტოს რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს სოჭში შეხვდა.
დეტალები: უკრაინის პრეზიდენტის თქმით, მოლაპარაკებების დროს რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა მას უთხრა, რომ ხორბლის ექსპორტის შესახებ მიღწეული შეთანხმება "დიპლომატიურ ფანჯარას ხნის", რათა ომის დასრულდეს.
- ზელენსკიმ ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ "ძალიან გაკვირვებული იყო" თურქეთის ლიდერისგან იმის მოსმენით, რომ რუსეთი "მზად იყო რაიმე სახის მშვიდობისთვის".
ზელენსკის განცხადებით, რუსეთთან მოლაპარაკება შესაძლებელია, თუ რუსული ჯარი დატოვებას უკრაინას.
- "მე ვუთხარი ჩემი მოსაზრება თურქეთის პრეზიდენტს, რომ რუსეთის ფედერაციის მიმართ ნდობა არ არსებობს. მიმაჩნია, რომ შესაძლებლობის ამ ფანჯარაში რუსული იარაღია გამოყოფილი".
- "ძალიან მიკვირს, რომ რუსეთი მზადაა რაიმე სახის მშვიდობისთვის. ადამიანებს, ვინც ყოველდღე კლავენ, აუპატიურებენ, ფრთოსან რაკეტებს უშენენ ჩვენს ქალაქებს, სამოქალაქო ინფრასტრუქტურას, არ შეიძლება, მშვიდობა სურდეთ".
- "ჩემი აზრით, ჯერ მათ უნდა გაათავისუფლონ ჩვენი ტერიტორიები და მერე… მერე იქნება მერე".
გაიგე მეტი: ზელენსკის, ერდოღანისა და გუტერეშის ერთობლივი დახურული შეხვედრა ლვოვში გაიმართა და 40 წუთი გაგრძელდა.