კობახიძემ ჟურნალისტის შეურაცხყოფა Facebook-ზე გააგრძელა, თან პრეზიდენტი, ოპოზიცია და სხვა ჟურნალისტებიც გალანძღა
ქართული ოცნების თავმჯდომარემ იმის ნაცვლად, რომ საკუთარი საქციელზე პასუხისმგებლობა აეღო და ბოდიში მოეხადა, კვლავ შეურაცხმყოფელ ტერმინებს იყენებს და ჟურნალისტის დისკრედიტაციას ცდილობს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: კობახიძე მთავარი არხის ჟურნალისტს თავს დაესხა — მმართველი პარტიის თავმჯდომარემ მედიის წარმომადგენელს დისკრიმინაციული მოტივით პირადი შეურაცხყოფა მიაყენა და მისი დამცირება ზიზღის ენით სცადა.
- ის ჟურნალისტს ეუბნება, რომ "პირი მოიწმინდოს", რადგან ყველაფრით დაემსგავსა მის "ბელადს", რომელშიც მიხეილ სააკაშვილს გულისხმობს;
- კობახიძე აქ არ გაჩერებულა და ჟურნალისტს, რომელიც მას დავით არახამიას შესახებ კითხვას უსვამდა, უთხრა, რომ "პოლიტიკის გამო სახე დაკარგა" და მის მიმართ სექსისტური ფრაზები გამოიყენა.
დეტალები: კობახიძემ სოციალურ ქსელში დაწერა, რომ ერთ-ერთმა ჟურნალისტმა "ისეთი სიბინძურე იკადრა", მთავარიდანაც კი "ბევრი არ იკადრებდა".
- კვლავ ცდილობს ჟურნალისტის დამცირებას და წერს, რომ მას "ყბა აუკანკალდა" და "პირზე დუჟი მოადგა".
- "ამის შემხედვარეს "რას დაგამსგავსათ აბელა სეთურმა" იყო პირველი, რაც გაგახსენდებოდა".
- მან ჟურნალისტი ნაცმოძრაობის აქტივისტად მოიხსენია და თქვა, რომ ეს "პავლიკამოროზოვობას" ნიშნავს.
კობახიძის აზრით, ყველა ვინც, კობახიძის შეურაცხმყოფელი განცხადებების დაგმობას ცდილობდა, "ჩამოყალიბებული პავლიკა მოროზოვები არიან".
- ჟურნალისტებს ვაჭრები, პატარა ქალები და კაცები უწოდა, რითაც მათი დამცირება სცადა.
- "მოროზოვებში სალომე ზურაბიშვილიც რომ გამოერია, აღარც ეს არის ვინმესთვის გასაკვირი".
- აცხადებს, რომ დეპოლარიზაცია "ბოლშევიკებთან და პავლიკა მოროზოვებთან" მორიგებით ვერ მიიღწევა.
- "დეპოლარიზაცია მხოლოდ დეპავლიკიზაციით არის შესაძლებელი, რასაც 2024 წლამდე მთელ ჩვენ ყურადღებას დავუთმობთ".
კობახიძეს გამართლება, მისი პარტიის წევრებმა სცადეს, მათ შორის, მამუკა მდინარაძემ და გივი მიქანაძემაც.
- მიქანაძე მსგავსი აგრესიული საქციელის ფონზე მას აქებს, პატრიოტს და გამორჩეულ ლიდერს უწოდებს და ამაყობს კიდეც მისი ხელმძღვანელობით.
- ქართული ოცნების აღმასრულებელი მდივანი კი პარტიის თავმჯდომარის შეურაცხმყოფელი ფრაზების მაკრიტიკებლებს "ბნელი სექტის ნაწილად" მოიხსენიებს.
კობახიძის საქციელი დაგმო საქართველოს პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა და განაცხადა, რომ " ეს მხოლოდ და მხოლოდ პოლიტიკურ სისუსტეს ამჟღავნებს".
- ამას გმობს საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიაც და აღნიშნავს, რომ აღნიშნავს, რომ მმართველი პარტიის ხელმძღვანელების მხრიდან სრულიად მიუღებელია, როგორც ამგვარი დამოკიდებულება ჟურნალისტისადმი, ისე ასეთი დისკრიმინაციული ლექსიკის გამოყენება.