- ია გაბუნია — ლადო კილასონია ჩემი ბავშვობის უცხო მუზეუმში (სულაკაურის გამომცემლობა)
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სპეციალური პრემია სამოქალაქო თემების ასახვისთვის ლიტერატურაში
ლიტერატურული კონკურსი თავისუფალი ლიტერა წელს პირველად ჩატარდა. ინიციატივა საქართველოს პენცენტრს მას შემდეგ გაუჩნდა, რაც გასულ წელს მწერალთა სახლის ყოველწლიურ კონკურსში ლიტერა მონაწილეობაზე უარი ნომინანტების უმრავლესობამ თქვა. ამის მიზეზი კონკურსის ჟიურიში სამინისტროს წარმომადგენლის, იოსებ ჭუმბურიძის, დანიშვნა გახდა. ლიტერას პრემია 2015 წლიდან არსებობდა და კონკურსის ჟიური ყოველთვის დამოუკიდებლად ირჩეოდა.
მაშინ სამინისტროს ჟიურის წევრის უკან გაწვევა მწერალთა სახლის სამეთვალყურეო საბჭომ და ლიტერას მონაწილეების ნაწილმა სთხოვა, თუმცა, ჭუმბურიძეს ჟიური არ დაუტოვებია. საბოლოოდ, ჟიური მის გარდა ყველა წევრმა დატოვა, ლიტერა 2021 კი გაუქმდა. მოგვიანებით, კულტურის მინისტრმა, თეა წულუკიანმა, განაცხადა, რომ "პრემია [ლიტერას], რომელიც გახდა კეზერაშვილის პრემია, სამინისტრო უკან არ დაიბრუნებს", მის ნაცვლად კი ლიტერატურული კონკურსი წლის საუკეთესო დაფუძნდა.