როდესაც ასეთი ცვლილებები ხორციელდება, მნიშვნელოვანია საკმარისი განმარტება, რისთვის გახდა საჭირო — დეგნანი ინსპექტორზე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/აშშ-ის საელჩო
ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი საქართველოში, კელი დეგნანი აცხადებს, რომ როდესაც ისეთი მნიშვნელოვანი ცვლილებები ხორციელდება, როგორიცაა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაუქმება, მნიშვნელოვანია იყოს საკმარისი განმარტება იმაზე, თუ რისთვის გახდა ამ გადაწყვეტილების მიღება საჭირო.
"როდესაც ასეთი ცვლილებები ხორციელდება, ძალიან მნიშვნელოვანია ხალხს ესმოდეს და იყოს საკმარისი ახსნა-განმარტება, რისთვის გახდა საჭირო, რომ თანამდებობიდან გაათავისუფლეს სახელმწიფო ინსპექტორი, მისი მოადგილეები, რომლებიც არიან ძალიან გამოცდილი, პროფესიონალი კადრები და რომლებიც თავიანთ სამუშაო პოზიციაზე ძალიან წარმატებულად იყენებდნენ გამოცდილებას, ასე ერთგულად და სამართლიანად ემსახურებოდნენ საქართველოს მოქალაქეებს. რატომ გახდა მათი გათავისუფლება აუცილებელი დაინტერესებულ მხარეებთან კონსულტაციებისა და გამჭვირვალე პროცესის გარეშე", — აცხადებს ის.
უწყებამ კადრების გავრცელების გამო იუსტიციის სამინისტრო და პენიტენციური სამსახური დააჯარიმა და მათი წაშლა დაავალა. აღსანიშნავია, რომ 19 დეკემბერს ქართული ოცნების თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ თქვა, რომ ინსპექტორის დასკვნას არ ეთანხმება. მისი განცხადებით, ექსპრეზიდენტის უფლებები არ შელახულა და როცა საუბარია იმაზე, რომ მოქალაქეებმა პრეზიდენტი იხილეს ასეთ მდგომარეობაში, სააკაშვილი ადამიანებმა მანამდეც ნახეს "სახურავზე კარლსონივით" და "თმებით როგორ ათრევდა უკრაინელი სამართალდამცავი".
11 იანვარს თბილისის საქალაქო სასამართლომ სახელმწიფო ინსპექტორის მიღებული გადაწყვეტილება იუსტიციის სამინისტროს მიერ ექსპრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილის პერსონალური მონაცემების გასაჯაროების შესახებ გააუქმა.